Zařízení, které sklízí vodu ze vzduchu

V našich klimatických podmínkách nedostatek vody příliš nevnímáme, ale jinde takové štěstí rozhodně nemají. Své o tom vědí lidé v Austrálii, kde poslední velké sucho zničilo obrovské množství zemědělské úrody. Někteří zemědělci přišli o celou úrodu a nebylo výjimkou, kdy si mnozí z nich šáhli na život. Možná i díky trpkým letitým zkušenostem s nedostatkem vody, vznikl v Austrálii nový koncept pro zavlažování zemědělské úrody. Autorem projektu je Edward Lincare, jenž za své neotřelé řešení získal první místo v prestižní soutěži James Dyson Adward za rok 2011.

Zemědělský kondenzátor vody
Zemědělský kondenzátor vody

O co přesně jde? Zařízení pana Lincara je vlastně autonomní stanice, která dokáže zachytávat vlhkost ze vzduchu. Zachycenou vodu skladuje v podzemním zásobníku a následně ji distribuuje potrubím k jednotlivým zemědělským plodinám.

Zařízení není nikterak složité. Jde vlastně o známy princip v novém kabátě. Malá turbína nasává okolní vzduch a vhání ho šroubovitým potrubím pod zem. Zde se vzduch rychle ochlazuje na teplotu půdy.

Zemědělský kondenzátor vody
Zemědělský kondenzátor vody

Tento proces vytváří v potrubí prostředí s 100% vlhkostí. Díky tomu se na stěnách trubky kondenzuje voda, která odtéká do podzemního rezervoáru. Zde je podle potřeby odčerpávána a použita pro zavlažování rostlin.

Celý systém je autonomní díky solárním panelům na vrcholu malé věže. Jelikož se předpokládá, že systém bude fungovat především v suchých a tudíž slunečních místech, nemusíme se o nedostatek energie ze slunce bát. Solární panel nejenže pohání malou turbínu a čerpadlo, ale také ovládací a informační LCD panel.

Zemědělský kondenzátor vody
Zemědělský kondenzátor vody

„Demonstrační přístroj, který jsem postavil na zahradě své matky, dokázal vyrobit asi litr vody za den“ řekl pan Lincer magazínu Gizmag. Litr vody není skutečně velké množství, ale díky jednoduché konstrukci není problém sestrojit mnohem větší a tudíž výkonnější kondenzátory vody.

Jednoduchost konstrukce se samozřejmě promítá i v nízké ceně přístroje. Navíc není nutno budovat žádnou komplikovanou infrastrukturu. Nepotřebujeme přívod elektřiny, ani komplikované stavební přípravy. Přístroj jednoduše zakopeme do země, napojíme na zavlažovací systém a tím je vše hotovo.

Jeden myslel na “Zařízení, které sklízí vodu ze vzduchu

  • 8. 8. 2018 (14.10)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den.
    Bylo by možné získat návod k výrobě?

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *