Dvě věže v Dubaji dokážou vyrobit solární i větrnou energii
Dubaj ve Spojených arabských emirátech se stal stal světovým unikátem v mnohem ohledech – mimo jiné v oboru architektury. Nelze se proto divit, že když chcete zaujmout, musíte přijít s opravdu unikátním projektem. To se podařilo architektovi Karim Mahmoud Elnabawy Balbaaovi s jeho projektem přezdívaným „Dvě věže“.
Projekt původně nazvaný „Layers of Dubai“ představují dvě obytné věže vysoké 140 metrů. Na vrcholu jsou propojeny tubusem a jejich základnu tvoří obrovská „placka“ pokrytá solárními panely (to samé platí i pro věže samotné). Rozlehlá solární elektrárna tak generuje podstatnou část energie, kterou obytné budovy spotřebují.
Mrakodrap vysoký 1,4 km má vyrůst v Dubaji
Další část je vyráběna větrnými turbínami umístěnými v blízkém okolí. A ještě další malé množtsví energie je vyráběno ve speciálních zařízeních využívajících piezoelektrických prvků. Ty generují elektřinu díky nepatrným pohybům a otřesům. Navíc je tu i „solární komín“, kdy se ohřívá vzduch ve spodní části, stoupá věžemi a roztáčí velkou turbínu vyrábějící elektřinu.
Jednoduše řečeno, celý projekt je doslova protkán nejrůznějšími typy výroby elektřiny. Zda se však někdy projekt skutečně dočká realizace je otázkou. Prozatím si může připsat úspěšné umístění v architektonické soutěži.
Tyto obytné věže jsou opravdu unikátní i v oboru fysiky. Moc sice nerozumím pojmu solární a větrná energie, ale ještě jsem neslyšel o ničem, co by jakoukoli energii dokázalo vyrobit.
A co to žere?