Dvě věže v Dubaji dokážou vyrobit solární i větrnou energii

ve se stal stal světovým unikátem v mnohem ohledech – mimo jiné v oboru . Nelze se proto divit, že když chcete zaujmout, musíte přijít s opravdu unikátním projektem. To se podařilo architektovi Karim Mahmoud Elnabawy Balbaaovi s jeho projektem přezdívaným „Dvě věže“.   architektura - Layers of Dubai

Projekt původně nazvaný „Layers of Dubai“ představují dvě obytné vysoké 140 metrů. Na vrcholu jsou propojeny tubusem a jejich základnu tvoří obrovská „placka“ pokrytá (to samé platí i pro věže samotné). Rozlehlá tak generuje podstatnou část energie, kterou obytné spotřebují.

Další část je vyráběna umístěnými v blízkém okolí. A ještě další malé množtsví energie je vyráběno ve speciálních zařízeních využívajících piezoelektrických prvků. Ty generují elektřinu díky nepatrným pohybům a otřesům. Navíc je tu i „solární komín“, kdy se ohřívá vzduch ve spodní části, stoupá věžemi a roztáčí velkou turbínu vyrábějící elektřinu.

Jednoduše řečeno, celý projekt je doslova protkán nejrůznějšími typy výroby . Zda se však někdy projekt skutečně dočká realizace je otázkou. Prozatím si může připsat úspěšné umístění v architektonické soutěži.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Jeden myslel na “Dvě věže v Dubaji dokážou vyrobit solární i větrnou energii

  • 3. 12. 2010 (15.09)
    Trvalý odkaz

    Tyto obytné věže jsou opravdu unikátní i v oboru fysiky. Moc sice nerozumím pojmu solární a větrná energie, ale ještě jsem neslyšel o ničem, co by jakoukoli energii dokázalo vyrobit.
    A co to žere?

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *