SeaKettle – záchranný člun s vlastní odsolovací stanicí
Jedním z projektů, které se přihlásily do soutěže James Dyson Award, je také záchranný člun SeaKettle. Inspirací pro jeho návrh byly příbehy o lidech, kteří se ztratili na moři a ačkoliv všude kolem nich byla voda, oni čelili hrozbě smrti dehydratací.
Představte si následující situaci: plujete si oceánem na luxusní zámořské jachtě. Třeba nějaké pěkné solární. Jenže v noci se moře rozbouří, obrovské vlny hrozí, že jachtu rozlámou na malá párátka. Posádka je nucena okamžitě opustit loď. Není čas shánět zásoby jídla nebo vody. Lidé ocitnuvší se na širém moři zcela bez zásob jsou vystaveni ohrožení života.
SeaKettle je tedy záchranný člun, který kombinuje bezpečnost, přístupnost a odsolovací proces. Pokytuje jak bezpečný přístřešek na moři, kde mohou hrozit vysoké i nízké teploty, tak především pitnou vodu. Ta je vyráběna jednoduchým procesem, kdy se mořská voda pumpuje do nádrže pokryté Goretexem. Tam se voda vypařuje. Jako pitná voda kondenzuje na vrchním krytu a stéká do čtyř kapes po obvodu raftu.
Tímto procesem je možné vytvořit dostatek pitné vody až pro pět pasažérů. Konstruktér záchranného člunu SeaKettle přiznal, že se při návrhu inspiroval mimo jiné přenosným odsolovacím zařízením Watercone.