Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
17. 3. 2010 v rubrice Životní prostředí

Poprvé před dvěma lety přišel na přetřes nový zákon o ochraně ovzduší, který měl mimo jiné zakazovat kotle na tuhá paliva. Jeho hlavním cílem bylo zlepšit kvalitu ovzduší skrze regulaci vytápění domácností a navíc také dopravy. Znovu se o něm začalo mluvit koncem minulého roku a nyní jde do vlády.  Ochrana ovzduší - kouřící komín

Ministerstvo životního prostředí v novém zákoně o ochraně ovzduší navrhuje zákaz výroby a prodeje kotlů na tuhá paliva (dřevo, uhlí apod.) nad 15 kW, mimo zplyňovací a automatické na peletky. Zároveň by měli ti, kdo budou provozovat nevyhovující zdroj vytápění začít časem platit poplatky. Ministerstvo životního prostředí navrhuje, aby od roku 2015 činil tento poplatek 500 korun a postupně se zvyšoval až na 3000 Kč ročně.

Zelená totalita?

Někteří komentátoři se proto obávají, že se z České republiky stane „zelená totalita“ kdy budou probíhat de-facto domovní prohlídky zjišťující čím a v čem vlastně topíte. Zároveň zákon obsahuje některé další kontroverzní návrhy, jako např. povinnost připojit se k teplovodu, pokud v blízkosti novostavby nějaký vede a „je-li to technicky možné a ekonomicky přijatelné“.

Cílem nového zákona je dodržení emisních stropů, které ukládá Evropská unie. Kvalita ovzduší je v České republice v posledních letech zásadním problémem. Právě vytápění domácností a doprava mají největší podíl na vypouštění emisí např. jemného prachu a dalších látek, které mohou způsobovat vážná onemocnění (oxid siřičitý, oxidy dusíku, těkavé organické látky a prachové částice). Jen velmi okrajově nebo vůbec se zde jedná o emise oxidu uhličitého.

Omezení dopravy

Zákon zároveň počítá s možností závádění nízkoemisních zón ve městech a obcích. Ty budou moct vyhlásit nízkoemisní zónu, kam bude umožněn vjezd pouze vozidlům, splňujícím dané emisní parametry. Tedy například elektrická auta, hybridy, nebo malá městká auta. Český systém by se měl inspirovat německým tak, aby oba byli kompatibilní a řidiči nebyli při výjezdu k našim západním sousedům zmateni.

Podobné nízkoemisní zóny už byly zavedeny např. ve zmíněném sousedním Německu, v Anglii v Londýně, v severských zemích – Norsku (Oslo), Švédsku (Stockholm a další), Dánsku (Kodaň) nebo Rakousku.

Politici a Zelená úsporám

Politickýcm stranám v českém parlamentu se ovšem nově navrhovaný zákon příliš nezamlouvá. Obzvlášť před volbami nemají chuť strašit své potenciální voliče s jakýmikoliv novými poplatky. Nezamlouvá se např. ani Bedřichu Moldanovi, prvnímu ministrovi životního prostředí Československa a dnes členovi TOP09. Podobně mluví i zástupci ČSSD a ODS.

Výměnu kotlů a vytápění domácností aktuálně v České republice podporuje program Zelená úsporám. Výše dotace může dosáhnout i velmi podstatných částek a zájemcům o modernější kotel a kvalitnější vytápění tak znatelně ulehčit finanční zátěž.

Aktuálně.cz, Neviditelný pes, Enviweb
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
 1. anonym:

  no zatím v této zemi vládne v ochraně ovzduší atd… spíše narchie !

 2. anonym:

  Tak snad i benzínové a dieselová auta by se měla pustit do města… jen ale splnující nějakou emisní třídu, majitelé staršíh aut by si auta předělali třeba na líh, LPG nebo ekodiesel…

 3. anonym:

  Jaká zelená totalita…pořádek musí být, ast jsou ti prasáci, co topí plasty, koberci a dalším sajrajtem tvrdě potrestáni, …jinak se s ekologii nikam nedostanem.

 4. Luky:

  Já přeci nechci aby nějaká komise buzerovala slušný lidi, kteří používají dřevo, plyn nebo pelety. Ale rád bych, aby prasata která topí starými koberci, holinkami nebo petkami byla tvrdě potrestána.
  Bydlím v bytovém domě, pod námi jakási asociální rodina, která celou zimu topí starým lakovaným a kde čím napuštěným nábytkem. Výsledkem je zamořená ulice, ráno na autě hromady popílku, ani nepřemýšlím že bych si něco chtěl vypěstovat na zahrádce, fuj.
  Navíc nám začal do nově zrekonstruovaného bytu prosakovat dehet. A víte co? Nikdo za ně nemůže, když příjde kominík tak mu neotevřou. Nahlásit je taky nemůžu, není totiž jediná páka, jak jim v tom zabránit. Takže tohle všechno platíme my všichni, a kde jakej moula co si nějakým vzduchem hlavu neláme se může jen smát.
  A o miliardářích co mají u nás hutě a pláčou jak jsou pro ně ekologická opatření likvidační snad ani nemusím mluvit. Jinak tátovi v pytlíku jsem se houpal už před nějakými 30 lety, takže jsem si dětství ve smradu užil až dost, takže nechci aby moje děti dýchali to samé.

  • anonym:

   jj, zlatý hnědý a černý uhlí… horší koberce plasty…a více jedovatej než oxid siřičitej ( S02 ) z neodsiřených spalin s hnědého uhlí, jenž obsahuje síru je horší pálení PVC ( polivinylchlorid )… už z názvu asi tušíte, že do ovzduší bude unikat chlór

 5. Mišo:

  A za chvíľu začnú kontrolavať aj vlhkosť spalovaného materiálu a možno budú brať vzorky popola (škváry) aby zistili či nezostali nespálené zvyšky. Nuž čo, nedokážeme ľudí zamestnať vo výrobe, tak budeme živiť bandy kontrolórov :)

 6. ZocelenyDrapalik:

  Jedna vec je dostat pod kontrolu emise, druha vec je nekomu prikazovat ci naopak zakazovat konkretni technologii nebo mu prikazovat napojit se na vedeni tepla, ktere vede nahodou kolem. Nechapu, proc by mel byt kotel na drevo zakazany a kotel na peletky (tj. taky na drevo) povoleny. To uz pak neni zakon rovny pro kazdeho, ale spise soutez lobbystu, kdo bude sikovnejsi a prosadi svou a podusi konkurencni technolgii.

 7. Kantar:

  Kdyby ses moh Luky vrátit do doby, kdy jsi ještě řádil tátovi v pytlíku, zjistil bys, že ovzduší u nás je několikanásobně čistší než před takovými dvaceti lety. Místo čadících Ikarusů máme autobusy na emulsní naftu, katalyzátory mají skoro všechna auta, o dvoutakt nezavadíš, hutě a železárny skončily, lokální kotelny skoro zmizely nebo mají odsíření, ale ty furt budeš sténat? Všiml sis, jak dlouho zůstal sníh ležet bílý?
  Ale co, darmo mluvit .. bučíš se stádem ekoteroristů a máš pocit, že ses někam zařadil, ale neboj, ono i na tebe dojde, když je budeš takhle slepě podporovat ..

 8. Luky:

  Zelená totalita? Kéž by!!! Proč by měl mít někdo právo topit čím chce a jak se mu zlíbí, a otravovat tím vzduch a život ostatním? Vždyť tím poškozuje to nejcennější co máme nás všech, včetně dětí – zdraví. Kdo otravuje vědomě vzduch, měl by být odpovídajícím způsobem potrestán, bez milosti!

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz