Španělsko postaví největší větrnou turbínu na světě, předběhne Norsko

V byla nedávno ohlášena stavba 10MW . Primát největší na světě si však udrží jen pár let. Ve se totiž chystají rekord překonat. Tamní výrobce Gamesa právě staví obrovskou pobřežní větrnou turbínu Azimut o výkonu 15 MW.  
Španělsko Games větrná trubína 15 MW

Podívejme se pro začátek nejprve na norské monstrum. O jeho konstrukci se stará společnost Sway s pomocí veřejné agentury Enova. Náklady jsou odhadovány na $67,5 mil. 10MW turbína zvládne dodávat energii až 2000 domácností.

Instalována bude už v roce 2011 a v testovacím provozu poběží dva roky na zemí poblíž města Oeygarden. Pokud bude test úspěšný, plánují oba partneři vybudovat pobřežní z těchto turbín. Každá bude vysoká 162,458 metru a rotor bude mít průměr 144,78 metru.

A teď hurá do . Tamní projekt se jmenuje Azimut, celým názvem „Azimut. Offshore Wind Energy 2020“. Spolupracuje na něm celkem 10 společností včetně Alstom Wind, Acciona Windpower, Iberdrola Renovables a Acciona Energía a několik výkumných center po celém Španělsku.

Cílem je do roku zkonstruovat obrovskou pro použití v pobřežních vodách, a to za použití pouze španělské technologie. Vývoj má být hotový do roku , pak bude následovat výroba a testování. Masivní nasazení v se očekává v roce .

Největší výzvou při vývoji a výrobě tak obrovské jsou především její základy, ukotvení a přenos energie na pevninu. Pokud se ale vše vydaří, mohl by se výrazně srovnat rozdíl mezi finanční náročností pozemních a pobřežních .

evwind, inhabitat

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *