Solární panely, které fungují i v noci

nanoantényVědci z americké Idaho National Laboratory ve spolupráci se soukromou i univerzitní sférou přišli se zajímavou technologií, která by mohla proměnit naše nazírání na slunce jakožto zdroj energie. Prozatím totiž platí, že solární energii lze skrze solární kolektory získávat pouze tehdy, když slunce svítí. Což zní docela logicky. A to ještě s velmi nízkou účinností.

Zmínění výzkum nyní přinesl objev nové technologie, která umožní levné nanášení miniaturních spirálovitých „nanoantén“ na jakékoliv, třeba i ohebné povrchy. Tyto nanoantény mají být schopné vstřebávat až 80% dopadající energie (srovnání: nejlepší současné solární solární články zvládají max. 20-30%). Díky svým rozměrům dokáží nanoantény absorbovat i energii infračerveného spektra.
Právě tuto energii dokáží nanoantény „svírat“ i po západu slunce. Výhodou je, že není třeba je vyrábět z křemíku, jako klasické solární články, ale jakéhokoliv dobře vodivého kovu. Vědci navíc předpokládají, že v budoucnu by mohlo být možné je „tisknout“ na velmi tenké a levné materiály. Praktické využití této technologie je však stále daleko. Výzkumníci z INL momentálně řeší problém „zkrocení“ naakumulované energie a její přeměny ve využitelnou elektřinu.

gizmag, INL

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

4 komentáře: „Solární panely, které fungují i v noci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *