HydroFill – osobní vodíková čerpací stanice pro váš mobil

„Přemýšlejte ve velkém, začínajte u malého,“ tak zní motto společnosti Horizon Fuel Cell Technologies (oficiální web). Bere si ho k srdci. Firma se zabývá vývojem vodíkových palivových článků pro průmyslové využití. Pro praktické využití ovšem prozatím vyrábí pouze jednoduché miniaturní přenosné palivové články například do hraček (viz. H-Racer). pokračování…
vodík - HydroFill - Palivové články - čerpací stanice na doma

Na aktuálním veletrhu spotřební elektroniky CES 2010 v Las Vegas nicméně představila zařízení HydroFill. Jde o malou vodíkovou čerpací stanici do domácnosti. Jakkoliv se to šéf firmy Taras Wankewycz snaží prezentovat jako obrovský průlom v oblasti aut na vodík, tak trochu přemýšlí moc dopředu.

HydroFill totiž slouží pouze k doplňování malých palivových článků Hydrostik pro spotřební elektroniku. Tedy mobily, handheldy nebo třeba mikroprojektory. Představa je však taková, že jde o první krok směrem k autům na vodík a nezávislosti na síti čerpacích stanic a fosilních palivech vůbec.

horizon fuel cell - vodík - HydroPak

Malinkatá stolní čerpací stanice funguje jednoduše na základě elektrolýzy. Připojíte ji do zásuvky, případně k 60W solárnímu panelu nebo větrné turbíny (přepodkládá se pak ovšem, že vás pracovní stůl je umístěn na takovém místě, kde fouká vítr nebo kam praží slunce).

Zařízení tedy spotřebu 60 W za hodinu na produkci 10 litrů vodíku (asi 0,001 kg). Vodíkem se naplní jedna HydroStik kartridž s výkonem 2 W, výstupem 5 V/0,4 A a kapacitou 12 Wh. Vodíková ekonomika na obzoru? Prozatím alespoň taková malá „domácí“… Ale vyplatí se?

Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.