Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
24. 3. 2011 v rubrice solární elektrárny

Ikona amerického města , Willis Tower, dříve známý jako Sears Tower, se promění v obří . Jak? budou nahrazena speciálním , které údajně vyrábí stejné množství energie jako běžné .  
solární elektrárny fotovoltaické sklo

Energetická hustota fotovoltaických oken je 140 W/m2. Přitom jsou ale průhledná (projde jimi 50 % viditelného světla) a zabraňují vyhřívání interiéru. V první, testovací fázi projektu bude novými solárními skly osazena pouze jižní strana 56. podlaží mrakodrapu.

Pokud se solární skla osvědčí, mohl by projekt postupně vyrůst až do celkové výrobní kapacity 2 MW. To odpovídá ploše solární elektrárny o rozloze 10 akrů. Z mrakodrapu by se tak stala obrovská vertikální solární farma.

Technologii fotovoltaického skla vyvinula společnost Pythagoras Solar. Nejde o nalepené na jako v případě jiných podobných produktů. Naopak, jde o klasické silikonové krystalické články, ovšem zapracované do velmi pokročilého poloprůhledného .

solární elektrárny solární okna

Výhody, které tyto produkty architektům a budovám dávají, jsou zjevné: okna budov slouží jako zdroj energie. Není nutné nic přidávat, pouze vyměnit. Navíc snižují náklady na , zabraňují totiž vstupu tepla. Mírně zvyšují nároky na , ale to by mělo být kompenzováno výše uvedenými výhodami.

Navíc, dávají budovám celkovou nebo částečnou soběstačnost co se týká elektrické energie. Pro mrakodrapy a jiné výškové jde o ideální produkt. Návratnost investice je podle oficiálního vyjádření firmy kolem pěti let.

 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
  1. Vít M.:

    A proč je tedy první fotka centra Filadelfie? On to nikdo nepozná, co? Jenže poznal.

  2. Pecel V.:

    Bomba, až na to, že město na první fotce je Philadelphia.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz