Vlnové elektrárny se v Austrálii osvědčily

Západo-australský projekt podvodních vzplývavých bójí CETO překonal důležitý provozní mezník, který přesvědčivě potvrdil životaschopnost celého ze začátku poněkud nákladného záměru. Hydroelektrárna při pobřeží Garden Island se totiž od své instalace a zahájení činnosti prakticky nezastavila a v součtu si její bóje odpracovaly bez přestávky 14 000 hodin.

Připravovaná podmořská bóje nové generace, CETO 6, rozhodně není žádný drobeček. Zdroj: Carnegie Wave Energy Project
Připravovaná podmořská bóje nové generace, CETO 6, rozhodně není žádný drobeček. Zdroj: Carnegie Wave Energy Project

Že houpavý pohyb mořských vln nemusí lákat jen surfaře začal dokazovat projekt CETO 5 už před lety, ale teprve nyní jde vidět, že počáteční investice do inovativního pojetí využití síly mořských mas má budoucnost.

Společnost Carnegie Wave Energy z Perthu, která za celým záměrem stojí, se za tu dobu musela vyrovnat s řadou problémů, a to nejen technického charakteru. Nápad s kontinuálním a nepřerušeným provozem elektráren se totiž investorům zdál „až příliš lákavý“, aby mohl vůbec fungovat. I proto bylo těžké najít vhodný provoz, kde by mohly bójky CETO demonstrativně předvést, co vlastně dokážou.

Nových myšlenek se ale nebojí australská armáda, konkrétně tedy námořnictvo. Na britsko-australské základně HMAS Stirling tak s podporou australské Agentury pro obnovitelné zdroje (ARENA) vznikl testovací objekt, soustava podmořských kotvených bójí, s nákladem 13,1 milionů dolarů.

Síla vztlaku a vytlačování vody pístem v kombinaci s neustávajícím houpáním vln se nakonec stala zdrojem energie pro moderní odsolovací zařízení, které je na této základně instalováno. Netřeba dodávat, že desalinační proces byl energeticky velmi náročný, a proto námořnictvo uvítalo neotřelou možnost zapracování obnovitelného a nevyčerpatelného zdroje.

Sázka na nový nápad se námořnictvu záhy vyplatila, a k úspěchu si může gratulovat i Carnegie Wave Energy. Po roce a půl nepřetržitého provozu bez přerušení, nehod a oprav (s výjimkou nezbytné průběžné údržby) se bójky CETO ukázaly být více než výhodným řešením.

ARENA navíc přislíbila, že po této názorné demonstraci schopností podpoří australské inovátory vyšší částkou při jejich další práci v oblasti vývoje a konstrukce. Šéfmanažer ARENA Ivor Frischknecht konkrétně zmínil sumu 40 milionů dolarů.

Tyto peníze poputují především na rozšíření instalací na základně ve Stirlingu, kde bude docházet i k dalším testům nových modelů podvodních bójí CETO.

Zvláště jejich šestá produktová řada (CETO 6) by mohla v Austrálii, kde 80 % z 24 milionů obyvatel žije při pobřeží, mohla mnoho změnit. Tento zatím jen testovaný model velkokapacitní bóje totiž bude schopen dodávat do sítě na pobřeží hned 1 MW.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *