EcoCooler: klimatizace, která nepotřebuje elektřinu

Klimatizace sice vynikajícím způsobem řeší problémy s přehřátím interiérů. O to větší horko nás ale zaplaví při pohledu na účet za elektřinu. V Bangladéši by se jistě také rádi v létě ochladili, ale ve vesnicích často nedisponují ani penězi na nadměrné účty za provoz klimatizace, tak elektřinou. Snad proto se zde zrodila velmi originální myšlenka super-levné klimatizace.

"Kouzlo naprosté jednoduchosti. Když nemáte elektřinu a je vám horko, je čas na chytré nápady." Zdroj: Grey Company Bangladesh
„Kouzlo naprosté jednoduchosti. Když nemáte elektřinu a je vám horko, je čas na chytré nápady.“ Zdroj: Grey Company Bangladesh

Daulatdia v regionu Rajbari se hustotou zasídlení vymyká našemu termínu „vesnice“, neboť zde žije 28 000 obyvatel. V hliněných domech, chýších a boudách, kompletně bez elektřiny. Přitom zde letní teploty dosahují lokálních maxim až 45 °C.

Učinit život za těchto podmínek alespoň trochu snesitelný se nyní pokusil jeden z místních, Ashis Paul, a svým nápadem odstartoval lavinu změn. Dalo by se říct, že když už nic jiného, jím navržený Eco Cooler aspoň zbavil celý region plastových PET lahví. Jak spolu tyto dvě tak vzdálené věci – letní horka a PET láhve – souvisí?

„Když dýchnete do dlaně, cítíte na ruce teplo. Když ale fouknete s našpulenými rty, vzduch chladí,“ říká bangladéšský vynálezce, jehož inovativní produkt záhy oslovil i neziskovku Grey Company. Paul jednoduše sesbíral spoustu PET lahví, a rozřezal je na kusy. V místech, kde se jejich hrdlo zužuje, je zasadil do dřevěné desky.

Pěkně jednu vedle druhé. Poté, co jimi vyplnil celý rám, zasadil jej do okna. A věci se začaly dít. Horký vzduch je totiž při vanutí „nasáván“ širokým průřezem každé lahve, a postupně se stlačuje při průchodu užším hrdlem.

Do místnosti tak zvenku proudí výrazně chladnější vzduch, než jaký je venku. Jistě, produkt není samospasitelný ani zázračný, a jeho fungování ovlivňuje celá řada místních podmínek. Jenže jak brzy měřením zjistila společnost Grey Company, teplota interiéru se může díky tomuto opatření snížit až o 5 stupňů Celsia.

To je prakticky tolik, kolik dokáže průměrná klimatizace. Jenže Eco Cooler na rozdíl od ní nepotřebuje pro svůj provoz žádnou elektřinu, a navíc je jeho výroba skutečně jednoduchá.

Poté, co Ashis Paul otestoval svůj nápad na několika domech v Daulatdia, staly se dříve všude se povalující PET láhve nedostatkovým zbožím. Klimatizaci zdarma totiž ocení každý.

Společnost Grey Company byla nápadem natolik unesena, že kromě finanční odměny pro vynálezce zorganizovala i program na bázi „udělej si sám“, se kterým teď proškolení dobrovolníci obráží další bangladéšské vesnice. I z nich teď mizí plastové odpady, a lidem se uvnitř chatrčí žije v letním horku o poznání příjemněji.

4 komentáře: „EcoCooler: klimatizace, která nepotřebuje elektřinu

 • 25. 9. 2023 (17.23)
  Trvalý odkaz

  Zajímavý článek, ale já nejsem technický typ, tak tomu moc nerozumím. Nedávno jsem si objednala montáž klimatizace, jelikož se v mém bytě nedalo vydržet v tropických dnech. Mám podkrovní byt, a to v horkých dnech je za trest. Naštěstí mi klimatizaci dovezli hned druhý den a technik mi jí nainstaloval.

  Reagovat
 • 7. 7. 2016 (23.40)
  Trvalý odkaz

  Jenže při průchodu zúženým hrdlem se plyn nestlačuje, ale proudí větší rychlostí s MENŠÍM tlakem – to je základní znalost již středoškolské fyziky (udělá to i kapalina, ale ta je navíc nestlačitelná.

  Reagovat
 • 23. 6. 2016 (12.48)
  Trvalý odkaz

  Ked ich da za sebou do serie 10, bude mat pri 40 stupnov vonku uz celkom slusnu mraznicku vo vnutri. A keby sa posnazili a pouzili aj flase zo susednej dediny, tak keby zapojili za sebou 63 eco coolerov tak by dosiahli aj na absolutnu nulu :-)

  Reagovat
 • 21. 6. 2016 (17.33)
  Trvalý odkaz

  Autor by si měl požádat o nobelovu cenu, protože je první na světě komu se „podařilo“ překonat jak první jak druhý termodynamický zákon….

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *