Rakouský pivovar vaří pivo ekologicky

Holandský výrobce piva, společnost Heineken, vytvořil v Rakousku svůj první „pivovar budoucnosti“. Do provozu, který začal být za chodu upravován už v roce 2003, se promítly nejrůznější moderní trendy z oblasti energeticky efektivního provozu, soběstačnosti i obnovitelných zdrojů.

"Poněkud atypický pohled na zahrady pivovaru Göss v Rakousku. Takhle si naši dědové pivovarské provozy rozhodně nepamatují."  Zdroj: Heineken
„Poněkud atypický pohled na zahrady pivovaru Göss v Rakousku. Takhle si naši dědové pivovarské provozy rozhodně nepamatují.“ Zdroj: Heineken

Chuť piva je pro manažery velkých pivovarů sice stále nejdůležitější, ale zapracování inovativních přístupů do oblasti energetického provozu získává v posledních letech stále větší váhu. Na tento aspekt se společnost Heineken zaměřila, když vypracovala projekt přestavby pivovaru Göss.

Charakterizovat jej můžeme prostými slovy „provoz šetrný vůči životnímu prostředí„, byť celá proměna obnášela výrazné a poměrně komplikované zásahy jak do stránky zásobování, provozu i designu produktu.

Výsledkem je vůbec první pivovar na světě, jež dosahuje limitu nulové produkce uhlíkových emisí. Jak toho Göss a potažmo Heineken dosáhl? Základem nové strategie se stala politika energetické nezávislosti. Kompletní provoz pivovaru dnes vychází z obnovitelných a znovu-využitelných zdrojů.

V tomto konkrétním případě ale nevsadili pivovarníci na jednu větev OZE. V praxi se tu využívá solárních panelů, vodní elektrárny, bioplynové elektrárny a zařízení na zpracování odpadního tepla. Přídomek „eko“ tu neplatí jen pro energie, ale i pro pivovárné suroviny.

Chmel i ječmen pochází z lokálních zdrojů, od místních pěstitelů, kteří se upsali Heinekenu dodržovat principy ekologického hospodaření. V konečném důsledku toto provozně náročné opatření vedlo k minimalizaci ekologické stopy jednotlivých surovin, a tím i vylepšení uhlíkové bilance produkce.

Inovace se promítla i do procesu zpracování, alespoň z hlediska efektivního využití energie. Jímané odpadní teplo z varny je zhodnoceno v podobě zpětné předhřívací smyčky, a jen díky tomu „ušetří“ Göss na 3000 tun oxidu uhličitého ročně. Ani to ale společnosti Heineken nestačí.

Do roku 2020 chce snížit ekologickou stopu všech svých podniků o 40 %. Rakouský pivovar Göss slouží jako demonstrativní objekt, který dokládá, že taková změna je nejen žádoucí, ale i možná.

19 komentářů: „Rakouský pivovar vaří pivo ekologicky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *