Maledivy chtějí uhlíkovou neutralitu

Jednou z výhod obnovitelných zdrojů energie, například solárních panelů, je fakt, že mohou vyrábět elektřinu i v odlehlých oblastech bez nutnosti napojení na „národní“ rozvodnou síť. A tak nepřekvapí, že kromě osad v izolovaných horských oblastech a vesniček ztracených v džungli dali souhlas alternativním zdrojům energie i na Maledivách.

Maledivy (Maledivská republika), hlavní město Male, které pokrývá celý stejnojmenný ostrov. foto: Taichi, Wikimedia
Maledivy (Maledivská republika), hlavní město Male, které pokrývá celý stejnojmenný ostrov. foto: Taichi, Wikimedia

Malebné souostroví čítá neuvěřitelných 1200 ostrovů a atolů. Tropický ráj bez elektřiny se sice může zdát ideálním místem pro život, ale například ve školství či zdravotnictví se s nedostatkem energie vyrovnávají o poznání hůře.

Proto vláda kývla na pilotní projekt elektrifikace prvních šesti ostrovů v atolu Malé pomocí solárních panelů. Sousloví „ostrovní systém“ zde v souvislosti s fotovoltaikou jde až na dřeň.

Státní energetický podnik STELCO ve spolupráci s firmou REM nyní instalují první panely na základní školu ve Villimalé.

Kromě školy bude energie dodávána i do třiceti domů v okolí. Obdobně se má postupovat i na ostrůvcích; Maafushi, Guraidhoo, Himmafushi, Kaashidhoo a Thulusdhoo.

Ostatně, obnovitelné zdroje energie se mají podle slov nového ministra životního prostředí, Mohameda Aslana, stát prioritou země do dalších let. Cílem je dosáhnout „uhlíkovou neutralitu“. Pilotní projekt atolů Malé má nakonec zajistit produkci 652 KW.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *