San Diego staví největší odsolovací zařízení na západní polokouli

Krize s nedostatkem závlahové i pitné vody přiměla Kalifornii k razantnímu kroku. Poblíž města Carlsbad vybuduje největší odsolovací zařízení na západní polokouli.

Odsolovací zařízení v Carlsbad bude největší svého druhu na západní polokouli.
Odsolovací zařízení v Carlsbad bude největší svého druhu na západní polokouli.

Nové odsolovací zařízení by mělo být schopné dodávat přibližně 180 milionů litrů pitné vody denně, tedy přibližně tolik co postačí k uhašení žízně 300 000 lidí.

„Ještě před deseti lety by takový plán jednoduše neprošel,“ říká Mark Weston, předseda vodohospodářské agentury, která zajišťuje zásobování životodárnou tekutinou pro nedaleké San Diego. „Bylo by to prostě příliš nákladné a technicky náročné.“

Jenže nedostatek vodních zdrojů, ovlivněný jak nedostatkem srážek, tak přečerpanou hladinou podzemní vody vede celý region i k technicky a ekonomicky náročným opatřením. Podobná, byť rozsahem daleko menší zařízení už fungují v řadě jiných lokalit v Texasu a zbytku Kalifornie.

Zařízení pojmenované prostě Carlsbad Desalination Project přišlo na jednu miliardu dolarů, a v současnosti je už připravené k provozu. Kritici celého záměru upozorňují na fakt, že zařízení sice poskytne vodu přibližně 7 % obyvatel San Diega, ale v konečném důsledku uvrhne celý region do „energetického hladu“.

Provoz odsolovacího zařízení je totiž energeticky velmi náročný. Navíc v konečném důsledku neřeší samu příčinu problému, kterou je kromě sucha i neřízené čerpání podzemní vody z vrtů, využívané pro závlahu zemědělské půdy.

Samotný projekt má nedostatků více. Kromě jednostranného masivního odlivu elektřiny přispěje ke zvýšení ceny pitné vody (už dnes platí obyvatel San Diega v průměru 75 $ měsíčně), a také prý výrazně zasáhne do přirozeného života podél pobřeží a zátok.

Odtud se bude čerpat a zpětně vypouštět voda s pomocí velkých čerpadel, a dále přepouštět do vlastního zařízení. Obyvatelé USA připouštějí, že kalifornské sucho je jedním z nejhorších, které pamětníci i kroniky pamatují. Pokud ale zaprší, bude u Carlsbadu stát naprosto zbytečně proinvestovaná miliarda.

Nebylo by to nic nového: podobně tak bylo před pětadvaceti lety otevřeno odsolovací zařízení v nedaleké Santa Barbaře, které bylo po třech měsících provozu uzavřeno. „Na odsolovací zařízení bychom se měli dívat až jako na poslední variantu,“ říká Livia Borak z organizace Coast Law Group.

„Carlsbad Desalination Project nejenom zamává s mořskou a pobřežní faunou a zvýší produkci skleníkových plynů. Pořád totiž Kalifořnané 60 % pitné vody spotřebují na venkovní zalévání. Nejdřív bychom se měli naučit šetřit.“ Dodavatel stavby, společnost Poseidon Water, nyní čeká na poslední sérií testů. Ke spuštění by mělo dojít v průběhu listopadu 2015.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *