Polyuretanová izolační nanopěna

Dobrá zpráva pro všechny, kteří si chtějí postavit co nejúspornější . Vědci z laboratoří Bayer MaterialScience vyvíjejí nanopěnu, která bude mít 2x lepší termoizolační vlastnosti než klasická polyuretanová izolační pěna.  
Domy izolace nanopěna struktura

Vlastnosti polyuretanové izolační pěny, používané ve či , vycházejí z velikosti mikropór pěny. Čím menší mikropóry, tím lepší tepelné vlastnosti. Současné polyuretanové pěny mají póry o rozměrech přibližně 150 mikrometrů (snímek č. 1). Naproti tomu, vědci ze zmíněných laboratoří, se snaží vytvořit mikropóry (spíše už nanopóry), které budou 300x menší (snímek č. 3).

„Pěny tohoto druhu můžou dosáhnout až dvakrát lepších termických vlastností než současné izolační pěny. To znamená, že by mohli výrazně zmenšit náročnost , apod. Tím pádem výrazně přispět k menším emisím CO2. Navíc, např. ledničky by mohly mít tenčí stěny. Díky tomu by uvnitř bylo víc místa pro .“ – dr Stefan Linder

Jak jde vidět, fantazii se meze nekladou a využitelných aplikací by byla spousta. Bohužel cesta k finálním výrobku bude ještě nějakou dobu trvat. Zatím se vědcům podařilo vytvořit póry, které jsou 30x menší (snímek č. 2). Tohoto výsledku se dosáhlo díky využití superkritického rozprašování – oxidu uhličitý s příměsi se vmísí do polyuretanové pěny pod tlakem 200 barů.

Díky tomu se vytvoří mikroemulse složená z kapiček nanometrových rozměrů vyplněných CO2 . Po snížení tlaku, se CO2 rozšíří a zmíněné kapičky se přemění na „nano-bublinky“. Ostatní použité příměsi zapříčiní, že se tyto nano bubliny uspořádají do trojrozměrné polymerní sítě.

Toho kdo si již těšil, že si tímto způsobem vylepší svou novostavbu, budeme muset zklamat. Dle Dr. Wolfganga Frederichse je třeba ještě pár let, k vyřešení všech problémů spojených s výrobním procesem. Každopádně, na tuto skvělou inovaci se již těšíme.

BAYNEWS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *