Jak rozhýbat českou ekonomiku? Investicemi do zelené úsporám

Nová česká vláda se podle sdružení Šance pro budovy smusí soustředit na dofinancování Nové zelené úsporám. Zatím je totiž v programu navzdory velkému a rychlému růstovému efektu na českou ekonomiku vyčleněna pouhá jedna miliarda korun. Dále by se měla zaměřit na efektivní využití evropských fondů k renovacím bytových domů i veřejných budov.

Nová zelená úsporám 2013 má vlastní webové stránky s adresou www.nzu2013.cz, foto: NZU2013.cz
Nová zelená úsporám 2013 má vlastní webové stránky s adresou www.nzu2013.cz, foto: NZU2013.cz

Petr Holub, ředitel Šance pro budovy, aliance podporující energeticky úsporné stavebnictví, aktuální situaci komentuje: „Česká ekonomika klesá, stavebnictví hlásí téměř 16% meziroční propad. Nová vláda, ať už bude u moci měsíc nebo tři čtvrtě roku, musí podpořit rozjezd ekonomiky chytrými investicemi. Je důležité sehnat další prostředky do programu Nová zelená úsporám, aby se dostalo na více domácností, a také zajistit plynulé čerpání dotací ze stávajících i budoucích evropských fondů pro energeticky úsporné renovace bytových domů a veřejných budov.“

A dále dodává: „Vláda by se také měla postavit proti návrhu bývalého ministra Kuby, který by umožnil nahrazení průkazů energetické náročnosti budov fakturami za energie. Návrh ohrožuje čerpání evropských fondů a v tuto chvíli leží zaparkován ve sněmovně.“

Ekonomiku lze podpořit chytrými investicemi a zajištěním stabilního prostředí pro firmy i občany. Vláda, i ve svém omezeném mandátu, by proto měla podpořit energeticky úsporné stavebnictví a udělat následující kroky:

  • Pro program Nová zelená úsporám vytvořit dlouhodobě stabilní podmínky s kontinuálním financováním a umožnit průběžný příjem žádostí. Vlastníci domů by pak mohli renovaci naplánovat podle své situace a nikoliv podle data stanoveného ministerstvem. Na stavebním trhu by čekání žadatelů na výzvy nepůsobilo výkyvy v poptávce po stavebních pracích, jako se to děje nyní.
  • Podpořit přesun nevyčerpaných peněz v Operačním programu Životní prostředí na podporu úspor energie ve veřejných budovách, jako jsou školy, školky, nemocnice nebo třeba obecní úřady. Je třeba spěchat, programové období končí již v tomto roce. Nevyčerpaných téměř 9 miliard korun lze efektivně a rychle proinvestovat již v příští stavební sezóně.
  • Vyřešit chybějící podporu bytových domů, která znevýhodňuje zájemce o kvalitní energeticky úsporné byty. Dostatečné prostředky lze získat z evropských fondů, které v novém programovém období s energeticky úspornými renovacemi bytových domů počítají. Neměla by být opomenuta ani výstavba nových bytů v pasivním energetickém standardu.
  • Pokračovat v přípravě nového programového období evropských fondů a zajistit koherentní podmínky, jednoduchou administrativu a dostatečnou alokaci pro úspory energie v budovách napříč novými operačními programy.
  • Nepodpořit návrh bývalého ministra Kuby předložený jihočeskými poslanci ODS Dědičem a Bauerem, který by umožnil náhradu průkazů energetické náročnosti budov fakturami za energie. Kromě věcné nesprávnosti ohrožuje čerpání evropských fondů v budoucím období. Průkazy jsou závaznou předběžnou podmínkou (tzv. ex-ante kondicionalitou) pro čerpání evropských peněz pro oblast energetické účinnosti.
  • Dát prostor pro posouzení energeticky úsporných scénářů v aktualizaci Státní energetické koncepce. Ty tam zatím chybějí. Úspory energie v budovách jsou pro stavebnictví a ekonomiku jednoznačným přínosem, nikoli hrozbou.

Na programy podporující energeticky úsporné renovace, které pomohou rodinám k energeticky úspornému bydlení a institucím výrazně omezit náklady na provoz budov, lze efektivně využít 10–12 miliard korun ročně (do roku 2020 je tedy absorpční kapacita na úrovni 80–100 miliard). Taková investice by znamenala každoroční příspěvek HDP až o 38 miliard korun, tedy až o 1 %. Státu se navíc peníze vrátí v podobě zhruba 30 tisíc nových pracovních míst zejména v malých a středních firmách v regionech a tím i vyšších odvodech na daních.

tisková zpráva

6 komentářů: „Jak rozhýbat českou ekonomiku? Investicemi do zelené úsporám

  • 22. 7. 2013 (8.51)
    Trvalý odkaz

    Každá dotace jen křivý ekomomiku. Článek je pěkně lživej a tendenční. Od oslavovaných výpočtů nikdo neodečetl škody způsobené negativníma vlivama. Je to prostě PROPAGANDA ZELENO – SOCIALISTICKEJCH ŽIVLŮ

    Reagovat
  • 21. 7. 2013 (13.26)
    Trvalý odkaz

    Můžete mi vysvětlit „vyšší odvody na daních“? Pokud se zateplí nějaký dům, pak dalších 15 až 20 let bude odvádět nižší peníze na účtech za vytápění… Můžete mi vysvětlit, proč by se měl stát přizpůsobovat stavitelům a architektům (mají nárazově moc práce)? Můžete mi vysvětlit, proč 9 miliard má být hozeno velice úzké skupině namísto financování supertraf na hranici s Německem? Můžete mi vysvětlit ty hrátky s HDP? Je-li do roku 2020 volných celkově 80-100 miliard, jak se z nich stane 38×7 miliard?

    Reagovat
  • 20. 7. 2013 (7.06)
    Trvalý odkaz

    Dobry den čtenářům a autorovi članku Popisované téma již nějakou dobu v kruzích odborné populace je znamo. V minulosti jsem byl na několika odborných sezeních. Mel jsem možnost na toto téma mluvit s ekonomi, jako například panem Sedlačkem, který byl v minulosti členem vládní poradenské skupiny NERV. Také souhlasím s pozitivním dobadem na vývoj HDP. Jsem projektant a řadu let se zabývam společně s kolegy projektovánim, vývojem a stavěnim energeticky efektivních staveb, zejména pasivních. Z vlastni praxe potvrzuji, že nekontinuelni podpora energeticky efektivních staveb není dobry koncept. Ješte před cca půl rokem skoro nic a nyní jedna zakázka za druhou a jen proto, že před dveřmi máme další etapu ZELENÁ ÚSPORÁM. Nechápu českou společnost, proč neděla věci, které funguji a Maji celoplošny přinos. Dnes víme že první vlna zelena úsporam měla nezanedbatelný pozitivní vliv na vývoj ve stavebmictví, a né jen v něm. Podpořilo to růst domácích firem na přič celou republikou, což mělo logicky pozitivní dopad na vytvořeni nových pracovních míst. Pokud se autor cla ku neurazí doplnil bych jeden zajímavy názor a začnu ze široka. Při naší práci, projektování např. Pasivního rodonného domu se snažíme s investory dům poskládat z materiálů vyráběné v místě výstavby. Vždy se snažíme upřednostňovat české výrobky. Tím se chovame nacionálně a podporujeme českou ekonomiku. Obdobně se tak děje např.u našich sousedů v Rakousku. Dle analýz některých ekonomů dotačni program zelená úsporám vše většině podporuje malé a stře dne velké česke podniky. Předpokládá se tak, že se jen malá čas peněz vyvede takto do za hranici. Jinými slovy dotace a cely program podporuje České firmy, živnostniky a tím peníze zůstávají doma. Na závěr mi dovolte řici. Jsme to mi všichni kdo rozhoduje co a jak se bude dělat. Nenechte se mi lit, vláda je jen nástroj. A nástroj dělá to, jak ho vede ruka pana. Buďme všichni aktivní a věci se dají do pohybu.

    Reagovat
  • 19. 7. 2013 (13.25)
    Trvalý odkaz

    teda větší blábol jsem ještě neslyšel
    to je značná drzost něco takového veřejně prezentovat

    Reagovat
    • 19. 7. 2013 (17.00)
      Trvalý odkaz

      Jakej blábol? Bláboly jsou to co produkuje vláda.
      Tohle vychází je podle mne velmi dobře napsané.
      Jestli proti tomu něco máte, tak by bylo dobré také napsat důvod. Takovéhle plácaní umí každy. Takže spíše je to naopak, přijde mi že závidíte že někdo umí něco napat, o proti Vám, který napíše jen větu, že je to blábol, to umí každy. Ostatně je to národním zvykem a podle toho to tady v republice vypadá. Vždy když někdo přijde s něčím dobrým, tak druzí to pomluví, že je to blbost a přitom nic nikdy sami nevytvořili. Natož s něčím přišli ve prospěch veřejnosti.

      Prostě pomlouvat pomlouvat, kde to jen jde to to co se tu děje.

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *