Používání ekologických čističů v praxi

Čím více domácností začne v praxi používat místo chemické drogerie ekologicky šetrné čístící prostředky, tím dříve se bude moci příroda kolem nás zotavit a dojde k obnovení přirozeného ekosystému. V tomto případě se jedná hlavně o ekosystém řek.

Přírodní čistící prostředky - citron, jedlá soda, ocet. foto: archiv autora/Ekologické bydlení
Přírodní čistící prostředky – citron, jedlá soda, ocet. foto: archiv autora/Ekologické bydlení

Nemělo by nám být lhostejné, že už se na mnoha místech nelze v přírodě volně koupat bez rizika podráždění kůže a vyrážky. Snažme se, aby si i budoucí generace mohly užívat svobodného pocitu při koupání v přírodě.

Motto jedné české firmy zabývající se výrobou ekologické drogerie zní: „Naši planetu jsme nezdědili po našich předcích, ale půjčili jsme si ji od svých dětí.“ Toto vede mnoho lidí k zamyšlení nad tím, jak by také oni mohli přispět ke zlepšení životního prostředí. Přitom je to jednoduché. Stačí domácí chemii vyměnit za přípravky šetrné k přírodě.

Kde ekologicky šetrné přípravky nakoupit

Ekologické čističe se dají nakoupit už běžně ve velkých nákupních centrech. Nejsnazší a velmi pohodlné je nakupování přes internet. Stačí do vyhledávače zadat výraz „ekologicky šetrné produkty“ nebo přímo název výrobce.

Značku Ekologicky šetrný výrobek získaly na některé své produkty tyto české společnosti: QALT Rakovník, MISSIVA, FOSFA, ZENIT a další. Firma Frosch se pyšní značkou EU Ecolabel. Mezinárodní značku Eco Garantie vlastní například AlmaWin a Sodasan. Sonett získal kromě Eco Garantie také certifikát EcoControl.

Všechny tyto firmy nabízí široký sortiment velmi kvalitních a účinných přípravků. Jedná se hlavně o přípravky na mytí nádobí, na praní a univerzální čističe, které může využít každá hospodyňka.

Podle certifikátů získáme jistotu, že se jedná skutečně o výrobky šetrné k přírodě. Ecover používá ke svým produktům i obaly z 100% rozložitelných plastů.

Kromě koupených přípravků se dají v domácnosti ekologicky využít i obyčejné suroviny, které většinou má doma každý. Patří mezi ně ocet, jedlá soda, citróny i éterické oleje.

Ocet

Patří ke slabým kyselinám, které se přirozeně vyskytují i v přírodě. Je tedy jednoznačně ekologický. Většinou se ředí v poměru 1 díl octa a 2 díly vody. Účinně odstraňuje nánosy špíny, mastné skvrny, usazeniny a vodní kámen.

Do záchodové mísy se může ocet použít neředěný. Pro běžný úklid postačí 1 díl octa a 4 díly vody. Na čištění oken je vhodné nalít ředěný ocet do lahvičky s rozprašovačem. Po uschnutí čištěných ploch zápach octa vyprchá.

Jedlá soda

Tato zásaditá látka (chemicky hydrogenuhličitan sodný) je dobře známa svými výbornými čistícími účinky a schopností pohlcovat pachy. Dá se použít k ekologickému vyčištění vany, obkladaček i dřezu.

Čištění se provádí podobným způsobem jako tekutým pískem. Soda se nasype na čištěný povrch a hadříkem se krouživými pohyby čistí. Pak stačí opláchnout vodou. K praní prádla se dávkuje tři čtvrtě hrnku sody na pračku. Prádlo je pak čisté, jemné a voňavé.

Soda poslouží také při čištění koberců. Nasype se na koberec a nechá působit. Potom stačí vysát.
Jedlá soda dokáže vybělit i zuby. Posype se s ní navlhčený kartáček a zuby se vyčistí. Takovéto bělení zubů se doporučuje provádět maximálně jedenkrát za měsíc.

Citróny

Citróny mají bělicí účinky a dobře odstraňují zašlou špínu. Půl hrnku citronové šťávy lze přidat k sodě jako bělidlo při praní bílého prádla. Smícháním půl hrnku olivového oleje a čtvrtkou hrnku citronové šťávy vznikne leštidlo na dřevěný nábytek. Pro jistotu je lepší to vyzkoušet nejprve na nenápadném místě.

Mýdlo

Pravé mazlavé mýdlo je z pohledu přírodního koloběhu nejvhodnější. Vyrábí se z živočišných tuků, rostlinných olejů a draselného (mydlářského) louhu. Mýdlo poslouží jako univerzální čistič. Dá se snadno rozpustit v horké vodě a využít jako prostředek k praní prádla a mytí prakticky čehokoliv.

Éterické oleje

Přírodní silice mají celou řadu účinků. Například tea tree působí desinfekčně a levandule odpuzuje hmyz. Přidáním pár kapek některého éterického oleje do pračky nebo do vody při úklidu provoníme prádlo i celý byt.

14 komentářů: „Používání ekologických čističů v praxi

 • 5. 3. 2015 (15.08)
  Trvalý odkaz

  Ahojte,
  já si myslím, že používání ekologických výrobků je potřeba. Je třeba přírodu chránit. Jednou ze společností, které můžu věřit, je Eurona by Černý, což je česká firma, která vyrábí snad všechny druhy čistících prostředků. Navíc udržují pořád stejné ceny již od založení firmy. Více o ekologických prostředcích zde http://www.eurona-cerny.cz/eurona-cerny-katalog-s-vice-nez-300-vyrobky/

  Reagovat
 • 11. 10. 2014 (14.42)
  Trvalý odkaz

  Už několik let takto udržuji domácnost.Poradila jsem to kamaradovi,ktery si tuto radu velice pochvaleje. Mužu jen doporučit. Broňa

  Reagovat
 • 11. 8. 2013 (9.44)
  Trvalý odkaz

  jÁ TAKÉ POUŽÍVÁM ČESKÉ EKOLOGICKÉ VÝROBKY.tAKÉ NEJSOU ZKOUŠENÉ NA ZVÍŘÁTKÁCH A DOKONCE ROZŠÍŘILI SVŮJ SORTIMENT O ČISTÍCÍ ČAJE A KOSMETIKU.VÝROBKY KTERÉ POUŽÍVÁM MOHU JEN DOPORUČIT.POKUD BY JSTE SE CHTĚLI SEZNÁMIT,POŠLU INFO NA EMAIL.

  Reagovat
  • 3. 11. 2013 (14.59)
   Trvalý odkaz

   Ahoj Lenko, mohla bys mi poslat jméno firmy, kterou si kupuješ? :) Moc díky!

   Reagovat
 • 31. 7. 2013 (10.51)
  Trvalý odkaz

  Já osobně již 10 let používám ekologické výrobky od české firmy Missiva a nedám na ně dopustit. :-)

  Reagovat
 • 30. 7. 2013 (20.16)
  Trvalý odkaz

  Používám vynikající české ekologické ýrobky, netestované na zvířátkách, kdo by měl zájem, ráda pošlu info na email.

  Reagovat
  • 1. 8. 2013 (12.51)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, Andreo, mám zájem … Těším se na info o přípravcích, které používáte :-)

   ♥D.

   Reagovat
  • 27. 2. 2017 (5.31)
   Trvalý odkaz

   Szia Zsolt!Köszönöm a j&z;aute;kíváns&aacutecgokat.Eoek is ugyan abban szellemben érkeztek mint a tÅ‘led érkezÅ‘ tobbi gondolat is."Jé ez totál egyszerű,CSAK MEG KELL TENNI!  /átlépve a saját magunk által felállított gondolati korlátokat/Sok boldog és vidám embert kívánok a karácsonynak!

   Reagovat
 • 30. 7. 2013 (7.40)
  Trvalý odkaz

  Už léta pouýívám výrobky Amway – myjí a čistí nejlépe ze všeho co jsem zkusila. Nejsem prodejce a nepropaguji jen píšu co fakt myje a nevadí přírodě. Rozložitelné obaly jsou samozřejmostí. :-)

  Reagovat
  • 8. 8. 2013 (21.28)
   Trvalý odkaz

   Hmmm a naše zkušenosti s Amway jsou veskrze nic moc. Prostředek na mytí nádobí jsme honem rychle vyměnili za Jar, protože ten se zatím jeví jako nejlepší.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *