Sluneční elektrárny zpřístupní elektřinu nejchudším obyvatelům Peru

Minulý týden stát Peru slavnostně zahájil nový program, který má umožnit přístup k elektrické energii a osvětlení i těm nejchudším obyvatelům v zemi. Štědře dotovaná akce má za úkol zlepšit životní podmínky dvěma milionů občanů. Klíčové pro realizaci celého projektu je využití obnovitelných zdrojů energie. Elektřina pro domácnosti v izolovaných vesničkách má být vyráběna pomocí solárních panelů.

Investice dvou set milionů dolarů do fotovoltaiky je podle slov peruánského ministra správnou volbou. Zdroj: Solarpack.es
Investice dvou set milionů dolarů do fotovoltaiky je podle slov peruánského ministra správnou volbou. Zdroj: Solarpack.es

Projekt má běžet do roku 2016. Při jeho ukončení má být zajištěn přístup k elektřině pro 95 % obyvatel Peru. Dnes je to přitom jen 66 %.

Tento program umožní i těm nejchudším lidem přístup ke světlu a elektřině,“ říká Jorge Merino, Ministr pro energetiku a těžbu. „Spousta lidí dnes ještě používá petrolejové lampy a jiné další typy nekvalitního osvětlení. Mají jen velmi málo peněz, a ty ještě musí investovat do nákupu oleje, který nakonec jen škodí jejich zdraví a očím.

Národní program fotovoltaické elektrifikace domácností (The National Photovoltaic Household Electrification Program, NPHEP) začal osmého července v provincii Contumaza instalací prvních 1601 solárních panelů.

Harmonogram celé operace počítá s celkem 126 lokalitami kde žijí „vyloučené a izolované komunity“. Touto frází se peruánský ministr mimochodem chytře vyhnul potvrzení faktu, že i v Peru existují chudinské slumy. Instalace budou pokračovat i v dalších provinciích, zejména v Cupisnique, San Benito, Tantarica, Chilete, Yonan, San Luis a v Contai.

Peru je třetí největší zemí jihoamerického kontinentu se čtyřiadvaceti miliony obyvatel. I když je tento stát fotovoltaickým tahounem Jižní Ameriky, třetina lidí tu stále nemá přístup k elektřině.

NPHEP to má změnit. Do tří let by mělo být osazeno na 12 500 solárních systémů, které budou zásobovat více než 500 000 domácností. Peruánskou vládu přijde tento krok na 200 milionů dolarů, ale podle slov ministra Merina: „Je to krok, který se nám v budoucnu vyplatí.“

Jeden myslel na “Sluneční elektrárny zpřístupní elektřinu nejchudším obyvatelům Peru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *