Kurz přírodního stavitelství – vyplatí se?

První únorový víkend se redakce magazínu Ekologické bydlení zúčastnila kurzu přírodního stavitelství Petra Skořepy. Třídenní setkání probíhalo v Praze a přilákalo přes tři desítky zájemců o alternativní stavitelství ze všech koutů Čech.

Kurz přírodního stavitelství, který proběhl začátkem února v Praze, přinesl zájemcům o tuto problematiku hromadu zajímavých informací, foto: Ekologické bydlení
Kurz přírodního stavitelství, který proběhl začátkem února v Praze, přinesl zájemcům o tuto problematiku hromadu zajímavých informací, foto: Ekologické bydlení

Přírodní stavitelství je dnes módní pojem, ale co se za ním doopravdy skrývá? Právě to, včetně praktických překážek, problémů a jejich řešení Petr Skořepa na svých seminářích probírá.

Pražský seminář se konal v alternativně vyladěné tančírně Nebe na zemi v Praze 10 na Zahradním městě. Začínalo se v pátek kolem šesté prezentací a představením se všech zúčastněných.

Už tehdy bylo jasné, že jde jak o seminář, tak především o setkání, moderně řečeno „networking“, podobně naladěných lidí, ze kterého se může zrodit řada zajímavých kontaktů a známostí. Do Prahy se na seminář sjeli lidé z celých středních i západních Čech včetně např. Plzně.

Častými návštěvníky byly páry, které se chtěly pustit do stavby vlastního , ale neměly zájem jít běžně prošlapanou cestou. Převážná část návštěvníků, včetně několika profesionálních projektantů, ale především hledala inspiraci.

V úvodu Petr Skořepa představil sám sebe, částečně svůj životní příběh, filozofii a důvod, proč se (před překvapivě krátkou dobou přibližně tří let) ponořil do tématu přírodního bydlení. Příběh je to zajímavý sám o sobě, velmi osobní, a stojí za to si jej vyslechnout.

Hlavní část programu přišla na řadu v sobotu. Ti kdo v tančírně přespávali si pochutnali na dobré snídani a od 9.00 už začal celodenní cyklus Petrových prezentací. Nemají pevnou strukturu a přítomní jsou naopak povzbuzování, aby do prezentací vstupovali, ptali se, což také dělali a diskuse se často rozvíjela velmi zajímavým směrem.

Petr Skořepa nejprve vyjmenovává všechny předností přírodního stavitelství, zejména ve vztahu k , hlíny a dalších . Samo sebou se rozumí, že všechny přírodní stavby jsou zároveň . je – a po staletí bylo – základním stavebním materiálem.

Petr Skořepa (vpravo), organizátor kurzu přírodního stavitelství a především zkušený stavitel, foto: Ekologické bydlení
Petr Skořepa (vpravo), organizátor kurzu přírodního stavitelství a především zkušený stavitel, foto: Ekologické bydlení

Následuje řada praktických rad jak vlastně stavba slaměného domu omítaného hliněnými omítkami probíhá, jaká jsou úskalí, kolik taková stavba stojí a tak dále.

Nutno přiznat, že ekonomika přírodního bydlení je vedle šetrnosti bydlení dost možná druhým nosným tématem celého semináře. A je skvělé, že Petr vše probírá bez obalu, čerpá z vlastní zkušenosti a jakékoliv cenové relace dokumentuje na konkrétních příkladech z vlastní praxe.

Poradí jaké jsou výhody a nevýhody ovčí vlnou (která je dnes pro farmáře odpad, a tak ji lze získat velmi levně, na druhou stranu může nepříjemně zapáchat), že podlahové je možné snadno nahradit tzv. pečeným dřevem Termowood, jak správně namíchat hliněnou omítku, jaké jsou ty správné slaměné balíky pro slaměný dům, a další a další užitečné fígle a postupy.

S chutí se pak všichni pustili do legislativy, zejména souvisejícího stavebního zákona a samozřejmě úřednictva. Vše je doprovázeno promítáním rozsáhlé fotogalerie Petrem již realizovaných staveb, případně přírodního bydlení realizovaného především u nás jinými staviteli, a souvisejícím výkladem. Výklad probíhá pouze s přestávkami na vynikající oběd a večeři.

Tančírna nabídla pro kurz přírodního stavitelství útulné prostory, foto: Ekologické bydlení
Tančírna nabídla pro kurz přírodního stavitelství útulné prostory, foto: Ekologické bydlení

Třetí den v neděli se opět začíná brzy ráno a Petr se tentokrát zaměřuje především na energie. Na alternativní způsoby získávání energie a vody, využití slunce skrze solární paraboly, parní stroje, kogeneraci, akumulaci tepelné energie, věnuje se také soběstačným solárním domům, využití recyklovaného materiálu, kompostovacím záchodům, prostě každému aspektu pohodlného moderního, ale přitom energeticky a finančně nezávislého bydlení.

Každý návštěvník semináře dostane také speciální DVD, na kterém najde všechny použité prezentace, texty, obrázky a ještě mnohem více informací a videí k domácímu samostudiu, kontakty, odkazy a seznamem dodavatelů na DVD. V tančírně také byly ke koupi velmi zajímavé knihy zaměřené na přírodní stavitelství, k prohlédnutí pak řada cizojazyčných i domácích, ale již špatně či vůbec nedostupných knih.

Abychom zodpověděli úvodní otázku – ano, kurz přírodního stavitelství se vyplatí. Potkáte se se zajímavými lidmi, načerpáte inspiraci a pokud se sami chystáte stavět, dozvíte se obrovské množství zajímavých informací a užitečných tipů.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

3 komentáře: „Kurz přírodního stavitelství – vyplatí se?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *