V USA se staví největší koncentrační solární elektrárna

Koncentrační solární elektrárny mají výhodu v tom, že narozdíl od fotovoltaiky mohou běžet i v noci nebo době, kdy nesvítí slunce. Zajišťují tak stabilní přísun energie do sítě. Koncentrační sluneční elektrárna Crescent Dunes, s výkonem 110 MW největší na světě, už roste v pouštích státu Nevada.

Věž koncentrační solární elektrárny Crescent Dunes od SolarReserve, foto: SolarReserve
Věž koncentrační solární elektrárny Crescent Dunes od SolarReserve, foto: SolarReserve

Elektrárna má zajištěn odbyt energie na příštích 25 let, každý rok vyrobí 480 GWh. Dostatek na pokrytí spotřeby 75 000 domácností. Dokončení výstavby se očekává v polovině příštího roku.

V současné době je téměř dokončena centrální věž, připravuje se konstrukce obrovských nádrží na tekutou sůl a heliostatů (10 000 zrcadel velkých jako billboard). Nádrže mají schopnost uložit energii na 10 až 15 hodin.

„Dokážeme tedy energii do sítě dodávat na vyžádání, podobně jako uhelné, plynové nebo jaderné elektrárny,“ komentuje věc Kevin Smith, šéf společnost Solar Reserve, která technologii vyvinula.

Společnosti Crescent Dunes se na stavbu elektrárny podařilo zísakt $260 mil. od soukromých investorů a dalších $737 mil. v podobě záruk na půjčky od ministerstva energetiky. Cena elektřiny má být 13,5 centu za 1 kWh.

Projekt je ale důležitý i z jiného důvodu: vytvoří až 4300 pracovních míst, což zní v dnešních Spojených státech jako pohádka.

CleanTechnica

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *