Kovové nosníky z Peru pomohou proti zemětřesením

V Peru testují nový stavební a opěrný systém budov, který je má uchránit před rizikem zemětřesení. V případě úspěchu by nebyl problém tento model adaptovat i pro jiné kritické oblasti. Hlavní město Lima je, stejně jako zbytek Peru, situován v jedné z nejvíce seismicky aktivních oblastí světa.

Chrám Santa Catalina v Peru byl vybudován v roce 1580 a stojí dodnes, i přes častá zemětřesení, která zemi pravidelně zasahují. foto: getye1/sxc.hu
Chrám Santa Catalina v Peru byl vybudován v roce 1580 a stojí dodnes, i přes častá zemětřesení, která zemi pravidelně zasahují. foto: getye1/sxc.hu

Praktické stránky zkoušky se zhostila katolická Papežská univerzita v Peru (PUCP) a Madridská univerzita UPM, přičemž jednotlivé komponenty byly testovány mezi lety 2008 a 2011 v peruánské Anti-seizmické konstrukční laboratoři.

Testovaný model vychází z ocelových prefabrikovaných tyčí ve formě vazníků, trojúhelníkovitých podpůrných struktur, které dohromady vytvářejí mřížku na stěnách a stropu domu.

Víceméně se tedy jedná o odlehčenou variantu vnitřní kostry budovy. Ta je opěrou pro stěny z tradičního stavebního materiálu – nepálené cihly vyrobené ze směsi hlíny, písku, vody a přírodních vláken.

„Není to nikterak komplikovaný systém a každý kvalifikovaný dělník by si s ním měl poradit,“ říká Francisco Ginocchio, profesor pozemního stavitelství na PUCP, který se na konstrukci a testování podílel.

Samotný experiment se odehrával na dvou rozestavěných budovách s hliněnými stěnami. Výsledky „integrálního systému zdiva“ považují přítomní technici a konstruktéři za uspokojivé.

„Hliněné zdivo je ve světě běžně využívaným materiálem, alespoň tedy v rozvojových oblastech,“ potvrzuje Marcial Blondet, inženýr z PUPC. „Problém je s takovými levnými domy v oblastech, kde hrozí zemětřesení. V případě Peru se to týká 40 % populace, více než deseti milionů obyvatel. Při opravdu silných zemětřeseních se tyto domy stávají smrtící pastí.“

Při zátěžových testech snesly vazníky i otřesy odpovídající lokálním maximům Richterovy škály. „Prototypy se nezhroutily ani nepoškodily, což dává místním lidem do budoucna nemalou naději,“ říká Ginocchio. „V dlouhodobém horizontu se určitě vyplatí vylepšit a zesílit stávající domy, než dál stavět domy, které se zhroutí při dalším zemětřesení.“

scidev.net

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *