Snížením tření omezíme emise i spotřebu paliva

Více než třetina spotřeby pohonných látek v autech jde na překonání tření, a což se výrazně podepisuje na celkové i produkci . Společný výzkum Technického výzkumného střediska ve Finsku (VTT) a Národní laboratoře Argonne v USA (ANL) ale přináší výsledky: výměnou jednotlivých komponent v je možné tření efektivně snížit od 10 do 80 %. Během pěti let by zavedení dílů nového „modelu“ mohlo automobilů o 18 %, a s tím i celkové množství produkovaných emisí. V dlouhodobém horizontu 25 let dokonce o 61 %.

Automobilky se snaží v poslední době držet spotřebu co nejvíc na uzdě. Například nová Škoda Citigo je malé, ale úsporné auto. foto: Hybrid.cz
Automobilky se snaží v poslední době držet spotřebu co nejvíc na uzdě. Například nová Škoda Citigo je malé, ale úsporné auto. foto: Hybrid.cz

V současné době jezdí po světě kolem 612 milionů automobilů. Dále nás statistika obohacuje o informaci, že každé ročně průměrně najezdí nějakých 13 000 kilometrů.

Z paliva získaná energie odchází ze 33 % výfukem, 29 % mizí chlazením a jen 38 % jde na mechanickou energii, přičemž 5 % slouží k překonání odporu vzduchu, třiatřicet procent je k překonání tření. V jednotkách energie vidíme ztrátu ještě jasněji, roční spotřeba k překonání efektu tření je 11 860 MJ. O málo více než třetina jde na překonání valivého odporu kola, 35 % připadá na motor, a po patnácti procentech brzdy a převodovka.

Zjednodušeně řečeno, z veškerého potenciálního energetického výkonu paliva jde na skutečný „pohyb vozu“ 21,5 % , zbytek je promrhán. Vozidla ročně spálí na překonání tření 340 litrů benzínu, a tak řidiči za nedokonalý mechanismus jízdy zaplatí v průměru 510 euro ročně.

Jen pro srovnání, má pouze poloviční ztrátu třením než vozidla s konvenčním pohonem. Redukovat u konvenčních motorů tření zní jako nejjednodušší krok, pokud jde o snižování uhlíkových emisí. Ale jak na to?

Výzkum VTT a ANL přichází z řadou opatření, chcete-li technických novinek, které by se možná měly uplatnit v . Úprava povrchu kapoty a nové provedení textury, rozšířené používání maziv s nízkou viskozitou, iontové kapaliny, pneumatiky snášející huštění na vyšší tlaky.

Úprava povrchu vozidla je přitom nejdůležitější, 10-50% ztráty lze omezit právě zde. Hovoří se o začlenění nanokompozitů, karbon-diamantových materiálů a změně mikrotopografie vozidla. Podobně i maziva z iontových kapalin, které jsou tvořeny molekulami s elektrickým potenciálem a vzájemně by se odpuzovaly, by snižovaly tření v motoru o dalších 25 %.

Společná studie VTT a ANL doslova čtenáře děsí velkými čísly. Například jen v roce 2009 padlo na překonání tření vozidel 208 000 milionů litrů benzínu, a tak teoreticky může změna v této oblasti ušetřit celosvětově 576 000 milionů eur.

Pokud se hledá prostor pro úspory, vypadá projekt na omezení tření vozidel jako výtečná oblast pro praktickou aplikaci výzkumu.

www.celsias.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *