Střecha z buničiny odolá i monzunu

Pořádná střecha nad hlavou je základ každého bydlení, a v zemích třetího světa to platí stejně jako v srdci Evropy. Jenže například v Bangladéši si obyvatelé často nemohou dovolit střechu ani „pořádnou“, natož pak kvalitní.

"Smysluplná, ekologická a cenově dostupná alternativa proti betonovým a plechovým střechám pro Bangladéš." Zdroj: Re-Materials
„Smysluplná, ekologická a cenově dostupná alternativa proti betonovým a plechovým střechám pro Bangladéš.“ Zdroj: Re-Materials

Právě na jejich životní potřeby pak reaguje nový projekt společnosti Re-Materials, který přináší řešení v podobě krycích střešních desek z recyklovaných materiálů.

Střešní krycí desky Modroof pochází poněkud překvapivě z recyklované buničiny, respektive z kartonových desek bývalých krabic. Navzdory svému „papírovému“ prapůvodu se po procesním zpracování a přídavku ztužujících pryskyřic stávají více než odolné, a ustojí i monzunové deště.

Panely Modroof jsou schopny odolávat i dalším živlům, včetně ohně (alespoň déle ve srovnání s jinými lokálně využívanými náhražkami střešních krytin). Ostatně, celý projekt cílil právě na smysluplnou alternativu vůči stávajícím „náhradním“ střešním krytinám.

Nabídka je v Bangladéši dost omezená. Střešní tašky jsou nevídaným luxusem, nedostává se stavebního dřeva ani asfaltové hydroizolační lepenky, známé jako térpapír. V praxi tak místní musí spoléhat buď na klasickou igelitovou fólii (hořlavá, snadno se trhající ve větru), potažmo na střechy z vlnitého plechu.

Ty v rámci limitovaných možností nejsou zase až tak špatné, ale pobyt pod nimi v horkých letních měsících prakticky není možný. Re-Materials proto přichází s variantou, při které současně řeší nadbytek odpadů na skládkách a nedostatek střešní krytiny za rozumnou cenu.

Zakladatel společnosti Re-Materials, Hasit Ganatra, k tomu dodává: „Lidé si dosud mohli vybrat jen mezi betonovou střechou (která je přijde na 7-10 dolarů za stopu čtvereční) nebo plechovou (dolar za stopu čtvereční).

V konečném důsledku ale neměli na výběr.“ První si totiž nemohli dovolit a pod druhou se stejně nedalo žít. Modroof přináší střední cestu, a s cenou 3,1 dolaru za stopu čtvereční se alespoň částečně přibližuje cenovým možnostem místních.

„Pořád by to ale vycházelo okolo šesti set dolarů na jednu střechu, a to jsou peníze, které lidé v Bangladéši prostě nemají,“ dodává Gantara. „I proto jsme se zapojili do mezinárodního projektu mikropůjček.“ Lidé v Bangladéši si díky tomu konečně mohou dovolit pevnou střechu nad hlavou, a nezruinovat své zdraví ani domácí rozpočet.

fastcoexist.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *