Británie má rekord výroby solárních elektráren
Prakticky po celý měsíc květen ve Velké Británii vyráběly solární panely více energie, než uhelné elektrárny. A rozhodně nejde o malý rozdíl. Zatímco tepelné elektrárny dokázaly generovat 893 GWh, solární farmy za tutéž dobu „vytěžily“ z brzkých rán a pozdních večerních stmívání 1336 GWh. Tento důležitý milník se pravděpodobně odrazí i v další energetické politice celé země.
Zprávu poprvé uveřejnil na svých stránkách žurnál Carbon Brief, s poznámkou, že stejně jako se v jarních a letních měsících prodlužují dny (a spolu s tím narůstá průměrný výkon solárních elektráren), krátí se definitivně doba fosilních zdrojů.
Trumfnout dotované uhelné elektrárny, které vyčerpávají neobnovitelný zdroj energie, se zdrojem ekologickým a obnovitelným, a k tomu hned o 50 %, je výsledkem který si zástupci uhelné lobby jen tak za rámeček nedají.
Celkový výkon uhelných elektráren ve Velké Británii má ostatně klesající trend od začátku roku 2016, a věrně kopírují vzestupnou tendenci solární energetiky. Slunce překonalo uhlí poprvé 9. května, a získanou pozici už po zbytek měsíce nepustilo. V některých dnech naopak produkce uhelných elektráren kvůli minimálnímu odběru a ekologičtější alternativě poklesla na nulu.
Analytikové z Carbon Brief upozorňují, že něco takového tady (tj. ve Velké Británii) od konce devatenáctého století ještě nebylo. Pokud navíc britská vláda dostojí svým závazkům z loňského léta, měly by být do roku 2025 uzavřeny všechny uhelné elektrárny na ostrovech.
O uhlí už prostě není zájem, což dokazuje i hrubý součet globálních investic do inovativních OZE projektů. Za loňský rok dosáhl sumy 286 miliard dolarů, tedy více než jednou tolik, co investice do sektoru fosilní energetiky.