Británie má rekord výroby solárních elektráren

Prakticky po celý měsíc květen ve Velké Británii vyráběly solární panely více energie, než uhelné elektrárny. A rozhodně nejde o malý rozdíl. Zatímco tepelné elektrárny dokázaly generovat 893 GWh, solární farmy za tutéž dobu „vytěžily“ z brzkých rán a pozdních večerních stmívání 1336 GWh. Tento důležitý milník se pravděpodobně odrazí i v další energetické politice celé země.

"Zatímco slunečné jarní dny prozařují špičkové výkony solárních elektráren, uhelné mizí ve stínech."  Zdroj: Inhabitat.com
„Zatímco slunečné jarní dny prozařují špičkové výkony solárních elektráren, uhelné mizí ve stínech.“ Zdroj: Inhabitat.com

Zprávu poprvé uveřejnil na svých stránkách žurnál Carbon Brief, s poznámkou, že stejně jako se v jarních a letních měsících prodlužují dny (a spolu s tím narůstá průměrný výkon solárních elektráren), krátí se definitivně doba fosilních zdrojů.

Trumfnout dotované uhelné elektrárny, které vyčerpávají neobnovitelný zdroj energie, se zdrojem ekologickým a obnovitelným, a k tomu hned o 50 %, je výsledkem který si zástupci uhelné lobby jen tak za rámeček nedají.

Celkový výkon uhelných elektráren ve Velké Británii má ostatně klesající trend od začátku roku 2016, a věrně kopírují vzestupnou tendenci solární energetiky. Slunce překonalo uhlí poprvé 9. května, a získanou pozici už po zbytek měsíce nepustilo. V některých dnech naopak produkce uhelných elektráren kvůli minimálnímu odběru a ekologičtější alternativě poklesla na nulu.

Analytikové z Carbon Brief upozorňují, že něco takového tady (tj. ve Velké Británii) od konce devatenáctého století ještě nebylo. Pokud navíc britská vláda dostojí svým závazkům z loňského léta, měly by být do roku 2025 uzavřeny všechny uhelné elektrárny na ostrovech.

O uhlí už prostě není zájem, což dokazuje i hrubý součet globálních investic do inovativních OZE projektů. Za loňský rok dosáhl sumy 286 miliard dolarů, tedy více než jednou tolik, co investice do sektoru fosilní energetiky.

Jeden myslel na “Británie má rekord výroby solárních elektráren

  • 15. 6. 2016 (17.50)
    Trvalý odkaz

    Ještě aby jim foukalo, když se zatáhne obloha anebo přijde noc.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *