Barcelona brojí proti zdražování půjčoven kol
Španělsko se pokouší vyrovnat s ekonomickou krizí zvyšováním poplatků a snižováním výdajů na služby. Úsporné programy a opatření však zasahují i na místech, kde se zvyšování cen může stát kontraproduktivní. V současné době čelí, mimo jiné – pochopitelně, vláda kritice za zvýšení poplatků za půjčování jízdních kol. Španělé nejsou ani tolik rozhněvání samotným zvýšením, jako rétorikou vládních představitelů. Ti se totiž nechali slyšet, že: „Komu se to nelíbí, ať si koupí vlastní kolo.“
Systém sdílení a půjčování jízdních kol patří v Barceloně mezi jeden z nejpropracovanějších v Evropě. Drastické zásahy, spojené se zvyšováním poplatků, však mohou tento populární cyklistický model narušit.
Přitom jsou to právě cyklisté, kteří elegantně řeší problémy spojené s dopravním přetížením městských ulic a zároveň zlepšují své zdraví. Bohužel, roční poplatek za „cyklo-permanentku“ má v následujícím roce vyskočit o 116 %, z pětačtyřiceti na 97,5 euro.
„To už je cena, při které začne 150 000 našich stálých zákazníků přemýšlet, jestli se jim to vyplatí,“ píše se v katalánském deníku La Vanguardia. „A prakticky necelých šedesát tisíc lidí by se mohlo rozhodnout služby půjčovny kol opustit.“
Dalším argumentem nepopulárnosti zvyšování poplatků je i průměrná cena za ujetý kilometr: „Denně kola z půjčoven vykonají okolo 40 000 cest. Jenže při ceně 0,33 centů za kilometr to vyjde uživatele jen o chlup levněji, než pohodlná městská doprava.“
Kritici zdražování přihazují další kartu: „Namísto snížení administrativních výdajů v městské hromadné dopravě se chystá likvidace fungujícího a rozvíjejícího se byznysu půjčování kol. Městu přijde 18 milionů na provoz našeho “Bicing“ systému moc, a chce snížit rozpočet o 45 %, zatímco ročně nasype jednu miliardu do nepopulárního metra.“