Obyvatelé New Yorku přesedají z aut na kola

Horké léto v ulicích New Yorku nahrálo do karet projektu CityBike. Proč se tísnit v autě, když do práce, na nákup nebo na výlet můžete zajet na kole?

„Interaktivní mapa půjčoven kol CityBike na Manhattanu.“ Zdroj: CityBike
„Interaktivní mapa půjčoven kol CityBike na Manhattanu.“ Zdroj: CityBike

Že žádné nemáte, nevadí, protože si jej můžete snadno vypůjčit na jedné z 330 existujících stanic. A pro velký prázdninový zájem otevře CityBike v srpnu dalších 139 stanic.

„Je to zdravější, rychlejší, ekologičtější a nakonec i pohodlnější,“ chválí si pravidelní klienti CityBike. Půjčovny, poprvé zřízené v roce 2013, teď rostou jako houby po dešti. Mezi Upper East Side a West Side na Manhattanu vznikne 48 míst, a další v rámci „strategické expanze“ v Brooklynu.

Ty, které se během léta osvědčí, zůstanou na daných lokalitách trvale. Jiné po prázdninách čeká přesun a přemístění při dalším rozšiřování, připravovaném na rok 2017. Systém cyklistických půjčoven navíc začíná nenápadně konkurovat systému hromadné městské přepravy.

A jak to celé funguje? Nejprve si musíte pořídit zákaznickou cyklo-kartu a složit deposit 101 $. To jen pro případ, že by se vám na jednom z kol chtělo ujet za hranice státu New York. A pak už si jen vyberete, jestli pro vaše cestovní plány bude stačit jednodenní, týdenní nebo celoroční půjčovné.

Dobíjet ho můžete pomocí kreditu, na vybraných místech nebo s pomocí mobilních aplikací. Chytrý telefon pro chytré ježdění využijete nejčastěji. Prozradí vám totiž, kde se nachází nejbližší půjčovna, kolik se v ní aktuálně nachází kol a volných parkovacích míst.

Vyberete si kolo a pomocí SMS zprávy vám z centrály pošlou kód k jeho zámku. A pak už jen jezdíte. Až vás šlapání do pedálů unaví, stačí zaparkovat na volném místě a znovu odeslat zprávu. CityBike vám odečte kredit, a je hotovo.

Nikdo není neomylný, a tak vám za půlhodinové zpoždění nikdo hlavu neutrhne. Stejně tak se vám neodečítá kredit, když nemáte štěstí na volná parkovací stání. Stačí jen poslat zprávu do centrály, a získáte další minuty zdarma.

„Krátkodobé výpůjčky ale nejsou příliš v módě, využívají je spíše turisté,“ informuje CityBike. „Většinu klientů tvoří lidé z města, kteří po krátkém testování pořídí celoroční členství. Uvidí totiž, že se jim cyklistika v New Yorku vyplácí.“

CityBike

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *