Jízda na kole v New Yorku je o nervy – vědecky potvrzeno!

New York se mermomocí snaží prezentovat jako přátelské vůči cyklistům. Je tomu ale tak doopravdy? Skutečně silnými argumenty podloženou odpověď přinesla až nedávná studie Arlene Ducao, výzkumnice z Massachusettského technologického institutu (MIT).

Přesný záznam pozic toho, jak Manhattan působí na cyklisty. Zdroj: Wired.com
Přesný záznam pozic toho, jak Manhattan působí na cyklisty. Zdroj: Wired.com

Jednoduše se rozhodla přečíst myšlenky cyklistů a ty pak převedla do veřejně přístupné mapy MindreaderMap, kterou si zájemci o projížďku na bicyklu v nejrušnější metropoli světa mohou prohlédnout.

Se čtením vlastních myšlenek to pochopitelně zase až tak divoké není. Ducao zahájila svůj výzkum v roce 2012, kdy osm dobrovolníků z řad cyklistů vybavila trochu rozložitější helmou, která byla vybavena elektroencefalogramem (EEG), ne nepodobnému tomu, který vidíme v nemocnicích.

EEG snímalo každou vteřinu intenzitu mozkové aktivity, která odpovídala aktuálně zažívané hladině stresu, a zaznamenávala je spolu s GPS údaji do paměti přístroje. Cyklisté strávili projížďkami s touto helmou na hlavě dva měsíce (říjen a listopad), a zásobili tak databázi stresových míst na cyklotrasách více než 80 000 údaji. Vyhodnocování takového balíku dat si vyžádalo určitý čas, ale první originální MindreaderMap byl na světě.

Výsledná mapa doslova září barevnou mozaikou. Každá barva totiž odpovídá jiné hladině stresu, odstupňované od 0-100. Zelené tóny přísluší místům klidným, kde je hladina stresu zanedbatelná, na žlutých bodech pak něco zjevně upoutalo cyklistovu pozornost, oranžová barva představuje situaci, která od šlapajícího jezdce vyžaduje určité soustředění. A červená? Jistě si domyslíte všechny nepřehledné křižovatky, bezohledné troubící řidiče, nebo projížďky v těsném sousedství vybouraných aut.

Samozřejmě, že by údaje vycházející jen z jedné takové projížďky s EEG helmou byly značně zkreslené. Ne vždy je totiž daný úsek cesty tak v pohodě, nebo naopak natolik stresující. Ale díky tomu, že osmička cyklistů projížděla jednotlivé ulice Manhattanu opakovaně a v různých časech, vytvořila se skutečně vypovídající síť.

Cyklotrasy, nebo okrajové pruhy pro jízdu na kole na frekventovaných cestách často plánují lidé, kteří nemají sebemenší ponětí o tom, jak to pro cyklistu za řídítky vlastně vypadá,“ říká Ducao. „Míra stresu v jednotlivých úsecích je ale tou nejlepší výpovědí o tom, jak bezpečné nebo rizikové cyklotrasy v New Yorku jsou. Je to ideální podklad pro další plánování.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *