New York bude zeleným městem

Starosta New Yorku, Michael Bloomberg, vytýčil svému městu nový cíl. Proměnit stávající koncept hromadné dopravy a otevřít mnohamilionové velkoměsto cyklistům, a ekologické . Boj za lepší klima ve městě bere opravdu z gruntu.

Město New York disponuje obrovskou flotilou taxíků, které představují páteřní systém městské dopravy. Autor: Joseph Plotz, wikipedia, licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported
Město New York disponuje obrovskou flotilou taxíků, které představují páteřní systém městské dopravy. Autor: Joseph Plotz, wikipedia, licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Město New York jako vlajková loď ekologického urbanismu? Těžko si představit náročnější projekt. „Velké jablko“ je nejhustěji osídlená metropole severoamerického kontinentu. Žije tu přibližně 8,5 milionů obyvatel ve stovkách čtvrtí na ploše 1200 kilometrů čtverečních. Starosta Bloomberg si ale myslí, že na to má.

Změnu dosavadního konceptu transportu obyvatel a celé dopravní sítě zahájíme letos v létě,“ potvrzuje Bloomberg. „Prvním krokem bude zahájení provozu největšího systému zapůjčování kol v oblasti. Případové studie potvrzují životaschopnost „bike-share“ projektu v jiných městech, a tady v New Yorku by díky popularitě cyklistiky mohly jít věci o poznání rychleji.“

Půjčovny kol i elektromobily

Bloomberg ale konceptuálních změn plánuje nad mapou City více. Podstatné je podle něj především zlepšení kvality ovzduší ve městě. Proto ruku v ruce s programem jde i technologický přerod žlutých . Třetina stávající flotily by se do roku 2020 měla změnit na elektromobily.

Jedna věc jde s druhou – společně s dobíjecími místy pro taxíky by se ve stejném termínu mělo na území města vybudovat dalších 10 000 dobíjecích míst pro elektromobily, hned celé pětina všech parkovišť ve městě bude uzpůsobena pro .

Podle Bloomberga je jedno, jestli věříte na globální oteplování a změny klimatu – jisté je, že v čistém vzduchu budete prostě žít déle.

Takže v rámci první „pětiletky“ chce snížit uhlíkovou stopu města hned o 16 %.Pokud by se skutečně podařilo „rozjet“ a udržet v chodu ambiciózní plán, do kterého by měly být zapojeny i městské linkové , měly by další výsledky rychle následovat.

Současně se totiž starosta zasadil o postupné snižování uhlíkové stopy městských administrativních budov o 30 % v desetiletém horizontu.

2 komentáře: „New York bude zeleným městem

  • 3. 3. 2013 (11.16)
    Trvalý odkaz

    Přeji New Yorku, aby jim plán vyšel a aby to příliš nezatížilo městský rozpočet. Podobnou realizaci bych přál i Þraze.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *