V New Yorku vyrostou podzemní zahrady

Podzemí New Yorku se promění v živoucí zahrady – alespoň podle představ tři newyorských podnikatelů. James Ramsey, Dan Barasch a R. Boykin Curry IV v těchto dnech představili projekt jménem Delancey Underground Project, který má za cíl změnit ponurá a zapomenutá místa newyorského podzemí na zelené zahrady plné života. Prvním kandidátem na seznamu je nepoužívaná stanice metra pod dělnickou čtvrtí Lower East Side.

Podzemní zahrada / Delancey Underground
Podzemní zahrada / Delancey Underground

S vlastním nápadem přišel před několika lety James Ramsey, když rozmlouval s představiteli městské dopravní infrastruktury. Od úředníků se dozvěděl o několika „ztracených“ a zapomenutých prostorech v podzemí New Yorku.

„Začal jsem přemýšlet, jak tato nevyužitá místa opět probudit k životu“, řekl Ramsey pro internetový časopis Gizmag. „Nejjednodušším řešením je přivést do kýženého prostoru přirozené denní světlo a dát ho do symbiózy s moderními technologiemi“, dodal.

Podzemní zahrada / Delancey Underground
Podzemní zahrada / Delancey Underground

Pokud si představujete, že celé podzemí bude vybaveno desítkami střešních oken, vyvedeme vás z omylu. Pan Ramsey, bývalý zaměstnanec NASA, přišel s něčím mnohem sofistikovanějším.

V jeho představě se bude světlo do podzemí přivádět sítí optických kabelů, které budou napojeny na kolektory slunečního světla na povrchu. Kolektory mohou být umístěny jak přímo nad podzemím, tak i například na střechách domů.

Podzemní zahrada / Delancey Underground
Podzemní zahrada / Delancey Underground

Díky přirozenému slunečnímu světlu budou v podzemí volně růst rostliny a stromy, které díky fotosyntéze začnou vyrábět kyslík pro celou „podzemní říši“.

„Může to být něco krásného“, říká Ramsey. „A samozřejmě, jako pyšní newyorčané, chceme pomoci dát NY zpět do čela inovací a technologií tím, že vytvoříme něco opravdu nového, co vzbudí v mnoha lidech skutečné nadšení“.

Pro města, která zápasí se smogem, drahými pozemky, hlukem a jinými negativními projevy velkoměsta, může být převedení části života do podzemí opravdu zajímavou myšlenkou. Platí to jak v USA, tak pro všechna města na světě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *