Deváťačka z Floridy vymyslela mikroturbínu pro Afriku

Patnáctiletá slečna Hannah Herbstová z floridského městečka Boca Raton zvítězila v soutěži mladých vědců s návrhem miniaturní vodní elektrárny, díky které si můžete trochu elektřiny vyrobit kdekoliv podél mořského pobřeží.

„Velké i ty kapesní hydroelektrárny pracují na podobném principu.“ Zdroj: Discovery Education 3M Young Scientist Challenge
„Velké i ty kapesní hydroelektrárny pracují na podobném principu.“ Zdroj: Discovery Education 3M Young Scientist Challenge

Podnět pro vědeckou práci dala mladé deváťačce její devítiletá kamarádka z Etiopie, se kterou si dopisuje. Narazili totiž na problém, se kterým se její rodina v Africe potýká: absolutní nedostatek elektřiny.

A protože na dohled od Boca Raton právě vzniká velká příbojová elektrárna za miliony dolarů, rozhodla se Herbstová zpracovat něco podobného v menším měřítku. Svou vlnovou mikroturbínu byla schopna vyrobit za rovných 12 dolarů.

Počínala si přitom navýsost sofistikovaně. Zařízení, které transformuje energii mořského proudění a houpání vln do podoby využitelné elektřiny nejprve vyprojektovala, a následně „vyrobila“ na 3D tiskárně.

Tento unikátní přístup oslovil pořadatele soutěže 2015 Discovery Education 3M pro mladé vědce natolik, že Herbstová získala první cenu a odměnu 25 000 dolarů.

Tuto částku následně vydala za pilování nedostatků v prototypu, a zvýšení aplikovatelnosti celého vynálezu. Nápad si nehodlá rozhodně nechat pro sebe, a zpřístupnila jej v open-source databázi jako volně stažitelný materiál.

Mikroturbína je nyní schopna (v závislosti na intenzitě proudění či příboje) generovat takové množství elektřiny, že to stačí k pohonu menšího odsolovacího zařízení. Aby si produkt udržel dostatečně nízkou ekologickou stopu, je celý vyroben z recyklovaných materiálů.

„To by myslím mělo pomoci vyrobit ji prakticky kdekoliv,“ říká Herbstová. „Opravdu chci pomoci svojí kamarádce. Já si nedokážu představit život bez elektřiny jediný den.“

magazine.good.is

Jeden myslel na “Deváťačka z Floridy vymyslela mikroturbínu pro Afriku

  • 26. 11. 2015 (16.02)
    Trvalý odkaz

    A v jaké konkrétní db open source zařízení to uveřejnila?

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *