Deváťačka z Floridy vymyslela mikroturbínu pro Afriku

Patnáctiletá slečna Hannah Herbstová z floridského městečka Boca Raton zvítězila v soutěži mladých vědců s návrhem miniaturní vodní elektrárny, díky které si můžete trochu elektřiny vyrobit kdekoliv podél mořského pobřeží.

„Velké i ty kapesní hydroelektrárny pracují na podobném principu.“ Zdroj: Discovery Education 3M Young Scientist Challenge
„Velké i ty kapesní hydroelektrárny pracují na podobném principu.“ Zdroj: Discovery Education 3M Young Scientist Challenge

Podnět pro vědeckou práci dala mladé deváťačce její devítiletá kamarádka z Etiopie, se kterou si dopisuje. Narazili totiž na problém, se kterým se její rodina v Africe potýká: absolutní nedostatek elektřiny.

A protože na dohled od Boca Raton právě vzniká velká příbojová elektrárna za miliony dolarů, rozhodla se Herbstová zpracovat něco podobného v menším měřítku. Svou vlnovou mikroturbínu byla schopna vyrobit za rovných 12 dolarů.

Počínala si přitom navýsost sofistikovaně. Zařízení, které transformuje energii mořského proudění a houpání vln do podoby využitelné elektřiny nejprve vyprojektovala, a následně „vyrobila“ na 3D tiskárně.

Tento unikátní přístup oslovil pořadatele soutěže 2015 Discovery Education 3M pro mladé vědce natolik, že Herbstová získala první cenu a odměnu 25 000 dolarů.

Tuto částku následně vydala za pilování nedostatků v prototypu, a zvýšení aplikovatelnosti celého vynálezu. Nápad si nehodlá rozhodně nechat pro sebe, a zpřístupnila jej v open-source databázi jako volně stažitelný materiál.

Mikroturbína je nyní schopna (v závislosti na intenzitě proudění či příboje) generovat takové množství elektřiny, že to stačí k pohonu menšího odsolovacího zařízení. Aby si produkt udržel dostatečně nízkou ekologickou stopu, je celý vyroben z recyklovaných materiálů.

„To by myslím mělo pomoci vyrobit ji prakticky kdekoliv,“ říká Herbstová. „Opravdu chci pomoci svojí kamarádce. Já si nedokážu představit život bez elektřiny jediný den.“

magazine.good.is
Sdílet: