Vědci z Harvardu zkoumají organické solární články s pomocí superpočítače

Kdejaká americká univerzita má dnes speciální výzkumné programy věnované obnovitelným zdrojům energie. A Harvard není výjimkou. Tamní Clean Energy Project je dnes už ve druhé fázi. Jeho cílem je s pomocí výpočetní síly dnešních počítačů najít ty nejlepší molekuly pro tvorbu nových organických solárních článků. 
organické solární články výzkum

Až dosud využíval tým výpočetní sílu distribuovaného systému World Community Grid (WCG) společnosti IBM. To je de-facto virtuální superpočítač skládající se z tisíců běžných domácích počítačů dobrovolných „dárců“. Ti darují výpočetní výkon svých strojů v době, kdy na nich právě nepracují, právě výzkumu, a to skrze speciální software.

Aktuálně se týmu pracujícímu na programu Clean Energy Project podařilo získat také výpočetní čas na superpočítači Trestles v SDSC (Superpočítačové centrum v San Diegu) Kalifonrské univerzity. Díky tomu budou mít vědci možnost získal data o dalších potenciálně zajímavých molekulých vhodných pro vývoj organických solárních článků.

Kompletní databázi chtějí pak v rámci projektu CEP uvolnit zcela zdarma vědecké i nevědecké veřejnosti. „Trestles nám umožní provádět výpočty větších molekulárních systémů, které je obtížné provádět kdekoliv jinde,“ komentoval nový úspěch Alán Aspuru-Guzik, docent Katedy chemie a chemické biologie a vedoucí CEP.

Na superpočítači budou mít výzkumníci k dispozici celkem 1,36 milionu výpočetních hodin ke kterým se dostali skrze Národní vědeckou nadaci (NSF), resp. její speciální program XSEDE.

Konečným cílem výzkumu Aspuru-Guzika je snížit globální závislost na fosilních zdrojích energie. A to výzkumem a vývojem technologií z oblasti obnovitelných zdrojů energie, jako jsou právě organické solární články ze kterých by bylo možné vyrábět levné solární panely. Mezi další zájem výzkumu ale patří i polymerové membrány pro palivové články.

Solární články z organických sloučenin mají potenciál nejen levné, ale i netoxické výroby. Ve výsledku mají být lehké, snadno tvarovatelné a poloprůhledné, což zvýší možnosti jejich využití.

UCSD

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *