Vodní elektrárnu v Dillí roztáčí odpad z kanalizace

Vodní elektrárny v principu pracují s průtokem čisté vody, ať už zadržené v nádrži, nebo třeba na průtočném vodním toku. Obyvatelé indického Dillí nyní objevují kouzlo variace zavedeného modelu. V městské čističce odpadních vod vznikla vůbec první vodní elektrárna, jejíž turbíny roztáčí voda z kanalizace.

Vodní mikroturbíny společnosti Hydrospin jsou určeny pro rozvodné vodní sítě, foto: Hydrospin
Vodní mikroturbíny společnosti Hydrospin jsou určeny pro rozvodné vodní sítě, foto: Hydrospin

Termín „tekutina“ je pochopitelně značným eufemismem pro to, co skutečně z kanalizace pod desetimilionovým městem plyne ven. Vzhledem k celkovému objemu této znečištěné odpadní vody by ale přeci jen byla nabízený potenciál nevyužít.

Průkopníkem v produkci této energie se stala společnost 9 MGD, která provozuje velkokapacitní čističku ve čtvrti Chilla. S podporou městské rady Delhi Jal Board (DBJ) zde vytvořili vůbec první „odpadní“ vodní elektrárnu.

Jednoduchý systém, který si v ničem nezadá s konvenčními vodními elektrárnami, pracuje na principu přepadu. Z vyvýšené velko-objemové nádrže padá její tekutý obsah z výšky 4,8 metru na listy turbíny.

Roční produkce energie tohoto systému se blíží 20 000 kWh, což sice není zásadní přínos pro město Dillí, ale na první počin svého druhu to vůbec není špatné. Rozvedeno do podoby komplexního zapracování technologie by totiž mohlo tento přístup adaptovat mnohem více měst a jejich čistíren odpadních vod.

Nápad začít pracovat s přirozeným průtokem, například vodovodním řadem při zapracování mikroturbín, už s úspěchem aplikoval americký Portland.

Čistírny odpadních vod, jež by vylepšovaly svou energetickou bilanci jako ta na východě Dillí v Chilli, by mohly být dalším pokračováním této zajímavé alternativní myšlenky.

„I když to může u odpadní vody znít zvláštně, tato energetická technologie je prosta znečištění,“ zaznívá v tiskovém prohlášení DBJ.

Sdílet: