Kotlíkové dotace získáte, i když máte dva kotle
Zájemci o Kotlíkové dotace se často ptají, zda mohou získat státní příspěvek na nový kotel, i když v domě provozují dva zdroje tepla. Odpověď zní většinou ano. Kotel na tuhá paliva ale musí být hlavním zdrojem tepla v domě.
Starý kotel na tuhá paliva však musí být hlavním tepelným zdrojem a je nutné to odpovídajícím způsobem doložit. Vhodnou náhradou v takovém případě může být například automatický kotel na tuhá paliva, který splňuje přísná pravidla EKODESIGNU a 5. emisní třídy, a to jak pro dřevní pelety, tak i pro hnědé uhlí.
Mnoho domácností používá k vytápění starý kotel na tuhá paliva a současně také kotel na plyn nebo elektrokotel. Je ale v takovém případě možné pro náhradu starého kotle využít Kotlíkové dotace? Vše záleží na tom, zda starý kotel na tuhá paliva sloužil jako hlavní zdroj tepla pro dům.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Co je dobré vědět, než si koupíte plynový kotel
Pokud ano, je možné na jeho obnovu Kotlíkové dotace bez problémů čerpat. Kotel též musí být v provozu. Provoz starého kotle na tuhá paliva jako hlavního zdroje tepla musí majitel při podávání žádosti o Kotlíkovou dotaci doložit.
„Doklad o tom, že je starý kotel na tuhá paliva hlavním a používaným zdrojem tepla pro vytápění domu, se přikládá k žádosti o dotaci. Jde většinou o čestné prohlášení a fotodokumentaci starého kotle s jeho napojením na topnou soustavu a komín,“ popisuje mechanismus dokládání vlastnictví starého kotle Karel Kincl, produktový manažer společnosti ENBRA, která se zabývá prodejem, instalací a servisem otopné techniky.
„Přesný postup prokázání vlastnictví a provozu starého kotle se v jednotlivých krajích liší. V praxi však půjde o oba uvedené doklady, které se přiloží k žádosti o dotaci,“ doplnil Kincl.
Kotlíkové dotace jsou určeny k výměně nevyhovujících zdrojů tepla – kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním – v rodinných domech. Jejich cílem je podpořit modernizaci zdrojů tepla v českých domácnostech.
Právě staré a nekvalitní kotle jsou totiž jedním z největších lokálních znečišťovatelů ovzduší. Na nové kotle spalující uhlí a biomasu lze čerpat státní příspěvek ve výši až 75 % celkových uznatelných nákladů, na tepelná čerpadla pak ve výši až 85 % celkových uznatelných nákladů. Maximální výše uznatelných nákladů činí v tomto dotačním programu 150 tisíc korun.
Dotace vyřizují krajské úřady v jednotlivých krajích, podání žádostí probíhá většinou elektronicky, žádost je ale nutné doplnit a následně podat spolu s potřebnými dokumenty v tištěné podobě. Informace k podávání žádostí o Kotlíkové dotace naleznete na webech krajských úřadů a u prodejců kotlů.
Díky za informace, další čtení a poradnu najdete tady: http://dotace-jednoduse.cz/kotlikove-dotace-informace-2016-uzitecne/