Co je dobré vědět, než si koupíte plynový kotel

Moderní plynové kotle jsou úsporné a nabízejí téměř bezkonkurenční komfort ovládání i provozu. Na trhu najdete celou řadu plynových kotlů nejrůznějších výkonů a správný výběr kvalitního zařízení nemusí být úplně jednoduchý.

Plynový kotel Vaillant. foto: Vaillant
Plynový kotel Vaillant. foto: Vaillant

Jaké otázky bychom si na prodejce měli připravit, až pro kotel vyrazíme? Zde je několik méně známých tipů přímo od odborníků.

Možnosti regulace výkonu

Před vlastní koupí kotle pečlivě zvažte, jaký výkon pro vytápění a ohřev vody potřebujete. „Výkon kotle by měl odpovídat tepelné ztrátě domu. Chybou je, pokud má kotel příliš nízký výkon, ale špatná je také instalace až moc výkonného kotle, který pak zbytečně často spíná a nepracuje v optimálním režimu,“ uvedl k volbě kotle Roman Švantner, produktový manažer společnosti ENBRA, která se zabývá prodejem, instalací a servisem otopné techniky.

„Neméně důležité jsou ale i možnosti modulace výkonu kotle, tedy v jakém rozsahu a jakým způsobem je možné výkon kotle řídit. Kvalitní plynový kotel lze regulovat již od jedné devítiny maximálního výkonu,“ doplnil Švantner.

Konstrukce výměníku

Výměník, v němž se předává tepelná energie spalovaného plynu do otopné vody, patří k velmi namáhaným částem kotle, výrazně proto ovlivňuje jeho životnost. Vždy se proto vyplatí zajímat se o jeho konstrukci a kvalitu.

„Výměník by měl být vyroben z oceli dostatečné tloušťky. Například těleso výměníku u plynových kotlů ENBRA CD je vyrobeno z jednoho kusu ocelové trubky o tloušťce stěn 0,8 milimetrů. Takový výměník je pak prakticky nezničitelný a dá se v případě potřeby i dobře čistit,“ popisuje důležitost konstrukce a provedení výměníku Roman Švantner.

Připojení k chytré domácnosti

Stále častěji se v domácnostech objevují různé chytré termostaty a další inteligentní regulační či spínací prvky, které umožňují například přesné nastavení teploty podle denní doby nebo dálkové ovládání vytápění pomocí tabletů a mobilních telefonů. Jejich důležitou funkcí je také úspora paliva díky optimalizaci nastavení provozu pro každou instalaci.

Moderní plynové kotle proto poskytují možnost připojení různých ovládacích prvků a rovněž snadné připojení do systémů takzvaných chytrých domácností. Užitečná je také regulace výkonu pomocí elektrického signálu 0–10 V, případně podpora rozhraní OpenTherm pro připojení chytrých termostatů.

V neposlední řadě pak též možnost ekvitermní regulace, tedy nastavení dle vnějších povětrnostních podmínek. Samozřejmostí by mělo být oddělení regulace výkonu kotle pro vytápění a ohřev teplé vody.

Provedení skříně kotle, rozměry

Design a provedení skříně se možná ve srovnání s ostatními parametry kotle může jevit jako druhořadá záležitost. Správná konstrukce skříně má však mnoho výhod, například menší rozměry, díky kterým lze zařízení instalovat i do stísněnějších prostor.

Pro snadný servis je dobré, pokud má skříň kotle snadno odnímatelné všechny tři stěny. Pro případ instalace do obytných prostor, pokud není k dispozici technická místnost, je velmi důležitým parametrem také nízká hlučnost zařízení, která nebude vůči obyvatelům rušivým prvkem a nebude snižovat kvalitu bydlení.

Servisní a záruční podmínky

Pro bezchybný a bezpečný provoz plynového kotle jsou velmi důležité každoroční revize a v případě poruch pak též dostupný servis. Zavedení dodavatelé kotlů zpravidla zveřejňují na svých stránkách seznamy servisních partnerů a tak by neměl být problém najít dostupný servis ve vašem okolí.

Pravidlem také bývá, že servisní pracovník, který vám kotel uvedl do provozu, se o něj dále stará v rámci pravidelných servisních prohlídek i případných servisních zásahů. Dobrý prodejce by vám měl přesně specifikovat podmínky záručního a pozáručního servisu.

Někteří výrobci mají například u celých svých produktových řad unifikovanou elektroniku, což případný servis usnadňuje. Ptejte se také, zda dodavatel drží na skladě klíčové náhradní díly. Jejich objednávání ze zahraničí může servisní dobu znatelně prodloužit.

tisková zpráva

3 komentáře: „Co je dobré vědět, než si koupíte plynový kotel

 • 15. 11. 2015 (22.08)
  Trvalý odkaz

  O topení v domě sem nám stará náš soused a kamarád topenář. Vloni jsem s jeho pomocí vybral nový plynový kondenzační kotel, který nahradil 15 let starý klasický plynový kotel. Dal jsem na jeho rady a místo radiátorů jsem pověsil nástěnné konvektory s ventilátorem KORAWALL WI. S teplotním spádem 50/30 °C, který je pro tyto konvektory dostačující, je účinnost kotle nejvyšší. Podle něj mají v budoucnu konvektory nahradit radiátory.

  Reagovat
  • 20. 11. 2015 (1.48)
   Trvalý odkaz

   No Co Vám mám na to říct – vyhozených 100 tisíc nebo ještě více. Udělal jste chybu v tom , že jste se neporadil s odborníkem na vytápění, ale s topenářem,který je fakticky dělníkem, co umí svařovat trubky a věšet radiátory. Váš příklad by měl být varování ostatním. Vaším partnerem pro rozhodování musí být vždycky projektant nebo člověk s technickým vzděláním. Budete překvapen , že součet Vašich celkových nákladů na el. energii a plyn klesne jen málo, protože sice ušetříte na plynu ,ale ventilátory Vám zdraží el. energii prostá návratnost takové rekonstrukce bude přes 30 let.
   Správné řešení bylo prohodit mezi sebou radiátory tak , aby jste větší dával na místa menších a několik největších dokoupit a Topit 24 hodin denně na co nejnižší teploty. Cenově propočítat návratnost tepelného čerpadla , ceny kvalitních vzduch/voda s instalací pro menší nebo zateplený RD začínají na 150 tis. A proti kondenzačním kotlům může být návratnost krátká.

   Reagovat
   • 19. 12. 2015 (18.44)
    Trvalý odkaz

    To byste koukal, co dnes musí topenář živnostník všechno umět a znát, aby uspěl na trhu. To věšení radiátorů je pro něho už zábava. Ale ta cesta k věšení radiátorů je velice dlouhá.
    Výměna radiátorů u nás byla také plánovaná (to jsem ale nenapsal)a varianta s předimenzovanými radiátory také padla. Vybrali jsme konvektory a nelitujeme (jinak příkon konvektoru je max. 10W, což zase není tak energeticky náročné).

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *