Plovoucí hybridní elektrárna z Japonska

Hydroelektrárny, které využívají sílu mořského proudění a turbíny větrných elektráren, zasazené do dna, na hranici příboje. Dva odlišné způsoby, jak účinně získávat energii. Mohly by ale tyto dva modely stejně efektivně fungovat jako jedno zařízení? S odpovědí přichází japonská společnost Mitsui.

Japonská společnost Mitsui přináší další inovaci do segmentu OZE, hybridní model větrné/vodní elektrárny. foto: Mitsui
Japonská společnost Mitsui přináší další inovaci do segmentu OZE, hybridní model větrné/vodní elektrárny. foto: Mitsui

Japonsko sice stojí na světové špici vývoje a testování nových technologií obnovitelných zdrojů, přesto jejich hybridní model větrné/vodní stanice vzbudil údiv. Plovoucí ostrůvek elektrárny z Mitsui využívá současně podvodní turbínu roztáčenou mořskými proudy a současně také vertikální lišty hladinového systému, oživeného silou větru.

Jednoduché a nápadité, řeklo by se. Navíc celá hybridní jednotka minimalizuje náklady na stavbu, a vyrábí prakticky dvounásobek energie, respektive tolik, kolik by byla schopna vyrobit na stejné lokalitě konvenční větrná a vodní turbína současně.

Zatímco se ve světě usiluje o stále efektivnější solární články a maximalizuje se velikost větrných elektráren až do extrémů, hybridní jednotky využívající kombinaci přístupů jakoby stály dosud poněkud stranou.

To se má ale letos změnit. Japonsko již zahájilo na pobřeží testování prvních prototypů. Nejde o žádnou drobotinu. Jednotka, vyráběná společností Mitsui Ocean Development & Engineering Company, dosahuje and hladinou výšky 47 metrů, zatímco podvodní zařízení bude mít průměr patnácti metrů. Jeden takový „plovoucí“ energetický ostrov má být schopen celoročně zásobovat čistou energií až 300 domů.

Výsledky testovacího provozu mají být známy koncem tohoto roku. Už nyní si ale výrobci pochvalují, že jejich hybridní jednotka dokáže s polovinu nákladů generovat dvounásobek energie, a přitom její dopady na životní prostředí jsou minimální.

Inhabitat.com
Sdílet: