Supermarkety v Británii: konec sladkostem u pokladny!

Jít s dětmi na nákup do supermarketu, to znamená obrnit se trpělivostí. Snažíte se vybalancovat cestu s pojízdným košíkem mezi dalšími nakupujícími, současně evidujete všechny ceny za výhodná a ještě výhodnější balení, čtete si data spotřeby a také nepatrné nápisy o složení zdravě se tvářících výrobků.

„Dobroty lákající děti nahradí zdravá výživa. Rodiče jsou spokojení, malých mlsounů se nikdo nezeptal.“ Zdroj: en.wikipedia.com
„Dobroty lákající děti nahradí zdravá výživa. Rodiče jsou spokojení, malých mlsounů se nikdo nezeptal.“ Zdroj: en.wikipedia.com, licence CC BY 3.0

A do toho musíte odolávat neustálému přívalu žádostí o nějakou tu sladkou drobnost, podložených smutným dětským pohledem, protože tuhle čokoládičku, tamhle tu tyčinku, nebo bonbón prostě nutně potřebují. A tak britský Lidl řekl dost.

Vedení společnosti se rozhodlo vyřadit z uliček před pokladnami – tam, kde trávíte čas čekáním ve frontě a tlak dětí je nejintenzivnější – všechny nezdravé sladkosti a kalorické bomby, které byly dosud na jejich regálech k nalezení.

Svou nevšední novou obchodní strategii realizoval řetězec Lidl dosud jen ve Velké Británii, a není jisté, jestli tento trend někdy dorazí do Čech.

Přesto výsledky výzkumu, který v 600 anglických provozoven společnost provedla, stojí za zvážení. V dotazníkové kampani potvrdilo sedm z deseti rodičů, že pokud by měli možnost volby, zajedou raději k pokladně, kde na ně a jejich děti sladká lákadla čekat nebudou.

K tomuto závěru společnost dospěla v roce 2013, na základě průzkumu obchodních preferencí 1294 nakupujících. Celkem 68 % britských rodičů přiznalo, že zažívá nátlak malých mlsounů, a ve dvou třetinách případů svým ratolestem vyhoví a nějakou drobnost jim koupí.

V konečném důsledku pak tito rodičové utratí o 20-40 liber měsíčně více, než vlastně chtějí. Jak zareagoval řetězec obchodů s potravinami? Výsledkem bylo zvýšení počtu pokladen bez regálů s pochoutkami o jednu až dvě na provozovnu.

Následně mohli manažeři zmíněných prodejen sledovat, jak právě tyto „nekalorické“ pokladny dělají o pětinu více „byznysu“ a platí u nich více lidí, než u ostatních pokladen.

Spokojení nejsou jen zákazníci, ale i vedení společnosti Lidl. Proč ? O peníze jde vždy až v první řadě, a zmíněných ušetřených 20-40 liber za sladkosti Britové utratí stejně, jen za „užitečnější“ věci, například kosmetiku či hygienu.

Ronny Gottschlich, manažer společnosti Lidl, k tomu dodává: „Rádi bychom do budoucna obměnili i zboží v regálech před ostatními pokladnami. Namísto čokoládek a bonbonů bychom zde chtěli nabízet zdravější a přírodnější pochutiny, jako například sušené ovoce, oříšky a loupaná semínka. Je to součástí naší dlouhodobé obchodní strategie. Chceme prodávat zdravé jídlo zdravým lidem.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *