Finance na Novou zelenou úsporám zajistíme, slíbila vláda

Vláda dnes na svém zasedání schválila věcný záměr programu Nová zelená úsporám a potvrdila, že zajistí jeho financování i v případě výpadku výnosů z dražeb emisních povolenek. Podrobný způsob financování programu bude znovu diskutovat v březnu.

Nová zelená úsporám má být určena primárně pro rodinné domy, foto: www.inspireli.cz
Nová zelená úsporám má být určena primárně pro rodinné domy, foto: www.inspireli.cz

Podle sdružení Šance budovám je Vhodný je návrh ministra životního prostředí, aby letošní alokaci alespoň do výše 1,5 miliardy korun dostal za úkol pokrýt ministr financí z rozpočtové rezervy.

Ten by měl program uvítat, protože podpoří ekonomický růst a z daní se celá investice státu hned druhý rok do rozpočtu vrátí.

Jak vyplývá z výpočtů ekonoma Miroslava Zámečníka a jeho týmu, když stát vynaloží 1 miliardu korun na energeticky úsporná opatření, lze očekávat kladný dopad na HDP ve výši 2,13 až 3,59 miliardy korun.

A to díky vysokému multiplikačnímu faktoru stavebnictví budov a také tzv. finanční páce – tedy podílu soukromého kapitálu, který se nabalí na každou korunu státní investice v případě podpory rezidenčních budov.

Samotná investice se téměř celá vrátí už během jednoho roku. Jeho příjmy z jednoho miliónu investovaného v dobře nastaveném programu činí 0,97 až 1,21 milionu korun na daních z příjmu stavebních firem a jejich pracovníků, ze sociálního a zdravotního pojištění zaměstnaných lidí a na nevyplacených sociálních dávkách.

Ty by jinak bylo nutné vyplatit všem, kteří by bez tohoto programu neměli práci. K tomu je potřeba ještě připočíst nepřímý dodatečný příjem díky zvýšenému HDP.

Předpokládá se také, že program pomůže utlumit krizi v českém stavebnictví. Petr Holub, koordinátor iniciativy Šance pro budovy, která reprezentuje přes 200 společností z oblasti energeticky úsporného stavebnictví, dodává: “Nová zelená úsporám jistě přispěje k oživení sektoru. Přesto už nyní víme, že efektivně využitelná absorpční kapacita podobného programu je několikrát vyšší, než navrhuje ministerstvo. Celkově činí 80 až 100 miliard Kč za období do roku 2020.

Ministerstvo životního prostředí nyní předpokládá výnos z dražeb emisních povolenek kolem 26-28 miliard korun, což je za současné situace na trhu spíše optimistický odhad.

Možnosti dofinancování programu však nabízejí Evropské fondy. Jejich zapojení by také mohlo umožnit žadatelům podávat žádosti průběžně, ne ve výzvách, a zvýšilo tak důvěru lidí v tento program.

tisková zpráva

6 komentářů: „Finance na Novou zelenou úsporám zajistíme, slíbila vláda

 • 20. 2. 2013 (17.20)
  Trvalý odkaz

  Kamarád z Německa hlásí, že to krizi ve stavebnictví určitě utlumí. Ony totiž ty stavební materiály mají životnost asi 20 let, mezitím se tam usadí všude plíseň z vlhkosti (protože ty nízkoenergetické budovy většinou špatně dýchají) a musí se to všechno odstranit a udělat znovu. :-)

  Reagovat
  • 20. 2. 2013 (20.10)
   Trvalý odkaz

   hariprasad: bože ty maš asi fakt mozek toho prasete, to co tady píšeš je takový blábol, že to nemá obdoby…

   Reagovat
   • 21. 2. 2013 (17.35)
    Trvalý odkaz

    Ověřeno v praxi. Bohužel. Běžné technologie – polystyrén, perlinka, betonové lepidlo, eurookna, nevykazují dobré výsledky. Dobré vlastnosti mají čistě přírodní materiály, sláma, speciální desky tuším z lisovaného konopí a například hliněná mazanice se slámou. Na paneláku se to ovšem neužije. :-) P.S. Ačkoli moje jméno nemá s prasetem nic společného, tak prasata patří mezi dost chytrá zvířata. Ostatně inteligence zvířat je všeobecně podceňovaná.

    Reagovat
    • 21. 2. 2013 (20.32)
     Trvalý odkaz

     Souhlasí s hariprasad. Fasáda z polystyrénu, vždycky bude vykazovat určitou plíseň v domech či bytech a tím pádem budova nebude dýchat. Jediné co je k tomu dobré, tak větrat, ale myslím si, že hodně lidí neotevře okno aby vyvětralo. Co se týče moderních technologií, tak němci používají tzv. provětrávanou fasádu, takže stěny nejsou zabedněné a v baráku vzniká příjemné klima jak v létě tak v zimě.Výhoda toho systému je, že se dá omývat, má barevnou stálost, snadně se montuje a to bez žádného bordelu, lepidla. Nevýhoda tohoto systému je dražší pořizovací cena oproti polystyrénu a lepidla cca na metru čtverečním o 250 kč .

     Reagovat
 • 20. 2. 2013 (16.59)
  Trvalý odkaz

  Tak to by stát měl uvolnit alespon 1 bilión, když se vrátí během jednoho roku.A další dva na něm vydělá. Super perpetum mobile :-) Asi soudruzi někde udělali chybu.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *