Přístav v Belfastu: unikátní stavební dílo určené pro větrné elektrárny
Přístav v Belfastu v Severním Irsku se může pochlubit zcela novým terminálem za £50 mil. Je určen speciálně pro pobřežní větrné elektrárny. Terminál si objednaly společnosti DONG Energy a ScottishPower Renewables, které mají rozsáhlé plány s budováním pobřežních farem v mořích kolem Británie.
V nejbližší době bude nový terminál přístavu v Belfastu využit k podpoře rozvoje větrné farmy West of Duddon Sands v Irském moři. Už teď v přístavu čekají první komponenty – věže a lopatky větrných turbín – pro tuto farmu. Její výkon má být 389 MW, vyrábět elektřinu začnou turbíny v roce 2014.
Pro Belfast samotný představuje nový terminál obrovský přínos a potenciálně začátek zcela nové éry pro celé Severní Irsko. Pomůže totiž do země přitáhnout zcela nové průmyslové odvětví větrné energetiky, jako se to už v minulosti podařilo s oblastí letectví a loďařství.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Větrná energie ve světě roste, ČR však přešlapuje na místě
Nový terminál pokrývá plochu pěti padesáti akrů. Jde o největší jednorázovou investici ve 400leté historii přístavu. O stavbu se postarala společnost Farrans. Celkem zabralo budování 15 měsíců, 750 000 člověkohodin, milion tun kamene a 30 000 tun betonu.
V terminálu budou moct operovat až tři obrovské lodě najednou. Británie má obrovské plány s rozvojem větrné energetiky, zejména pobřežních větrných elektráren. Právě Irské moře je pro ně ideální – ostatně, není náhoda, že čtvrtina z 11 000 plánovaných nových turbín kolem Británie má vzniknout do 150 námořních mil od Belfastu.