Přístav v Belfastu: unikátní stavební dílo určené pro větrné elektrárny

Přístav v Belfastu v Severním Irsku se může pochlubit zcela novým terminálem za £50 mil. Je určen speciálně pro pobřežní větrné elektrárny. Terminál si objednaly společnosti DONG Energy a ScottishPower Renewables, které mají rozsáhlé plány s budováním pobřežních farem v mořích kolem Británie.

Oficiální předání nového terminálu v belfastském přístavu. Šéf přístavu, severoirský ministr a další pohlaváři jsou pochopitelně přítomni. foto: Belfast Harbour
Oficiální předání nového terminálu v belfastském přístavu. Šéf přístavu, severoirský ministr a další pohlaváři jsou pochopitelně přítomni. foto: Belfast Harbour

V nejbližší době bude nový terminál přístavu v Belfastu využit k podpoře rozvoje větrné farmy West of Duddon Sands v Irském moři. Už teď v přístavu čekají první komponenty – věže a lopatky větrných turbín – pro tuto farmu. Její výkon má být 389 MW, vyrábět elektřinu začnou turbíny v roce 2014.

Pro Belfast samotný představuje nový terminál obrovský přínos a potenciálně začátek zcela nové éry pro celé Severní Irsko. Pomůže totiž do země přitáhnout zcela nové průmyslové odvětví větrné energetiky, jako se to už v minulosti podařilo s oblastí letectví a loďařství.

Nový terminál pokrývá plochu pěti padesáti akrů. Jde o největší jednorázovou investici ve 400leté historii přístavu. O stavbu se postarala společnost Farrans. Celkem zabralo budování 15 měsíců, 750 000 člověkohodin, milion tun kamene a 30 000 tun betonu.

V terminálu budou moct operovat až tři obrovské lodě najednou. Británie má obrovské plány s rozvojem větrné energetiky, zejména pobřežních větrných elektráren. Právě Irské moře je pro ně ideální – ostatně, není náhoda, že čtvrtina z 11 000 plánovaných nových turbín kolem Británie má vzniknout do 150 námořních mil od Belfastu.

Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.