IKEA to se zelenou energií myslí vážně, v Kanadě buduje větrnou farmu

Švédský výrobce skládacího nábytku nadále pokračuje v plnění svého předsevzetí. Do roku 2020 chce IKEA dosáhnout stoprocentní uhlíkové neutrality. Zatímco v Evropě se jí to zatím úplně daří, na území Kanady to možná stihne ještě před avizovaným termínem. Navíc se tu stala zatím největším koncovým investorem do větrné energetiky.

„Celosvětový řetězec IKEA je v současné době zásobován z 37 % OZE.“ foto: Siemens
„Celosvětový řetězec IKEA je v současné době zásobován z 37 % OZE.“ foto: Siemens

V kanadské provincii Alberta totiž IKEA zainvestovala stavbu větrné farmy o výkonu 46 MW. To by firmě mělo zajistit dvakrát tolik energie, než její prodejny v celé zemi spotřebují. Dvacetiturbínová farma by dokázala zásobovat až dvaatřicet prodejních míst nebo 13 500 kanadských domácností.

Větrné turbíny Siemens SWT-2.3-101 mají výkon po 2,3 MW. Rozpětí vrtulí je 101 metrů, výška je 80 metrů a délka jednoho listu vrtule je 49 metrů. Stavbu zajistí společnost Mainstream Renewable Power.

K dnešnímu dni patří společnosti IKEA 157 větrných turbín po celém světě, právě tak jako 550 000 solárních panelů, často instalovaných na střechách jejích provozoven.

Úctu vzbuzující čísla však při přepočítání potvrzují, že švédští nábytkáři a bytoví designéři zatím zásobují energetický rozpočet obnovitelnými zdroji teprve z 37 %. Rozhodně to není málo, ale čeká je ještě sedm perných let, pokud chtějí dosáhnout stoprocentní uhlíkové neutrality.

„Ptají se nás, jestli není tento energetický přechod pro nás spíše ztrátový,“ říká Keri Molinaro, vedoucí IKEA Kanada. „Ale ve skutečnosti je to pro nás trojitá výhra. Jsme schopni realizovat náš přechod na nízko-uhlíkové technologie, snižovat naši vlastní spotřebu energií a operační náklady a přitom všem dokážeme dodávat našim zákazníkům kvalitu za nižší ceny. Nejsme ztrátoví, a navíc pracujeme na své budoucnosti.“

Podle údajů kanadské Asociace pro větrnou energii (CWEA) se potenciál větrné energie v Albert dá zatím odhadnout na 5000 MW. Tato provincie je přitom známá především díky těžbě ropy z dehtových písků.

IKEA ale pochopitelně vsadila na vítr. Chladná Kanada se tak přiřadila k dalším zemím, ve kterých švédská firma pracuje na svém ambiciózním ekologickém přerodu.

Například na jihu Floridy například nedávno osadili 4260 solárních panelů na svůj největší prodejní komplex v Miami. Už 90 % amerických obchodů IKEA je osazeno solárními panely. Solární panely mají být v síti nábytkářských obchodů brzy běžně dostupné i pro koncové zákazníky vedle tradičního nábytkářského sortimentu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *