Biosorbenty: Čištění vody přírodními prostředky

Tým odborníků z Institutu environmentálního inženýrství (IEI) Hornicko-geologické fakulty VŠB-Technické univerzity Ostrava testuje, jak s využitím běžných přírodních materiálů přečišťovat odpadní vody. Hlavní výhodou těchto bio-sorbentů je, že dokáží bez náročné úpravy a zbytečných nákladů s vysokou účinností a poměrně rychle oddělit rozpuštěné kovové ionty.

Pecky, jeden z možných alternativních přírodních materiálů, určených k přečišťování vody. Zdroj: peckyzpecky.cz
Pecky, jeden z možných alternativních přírodních materiálů, určených k přečišťování vody. Zdroj: peckyzpecky.cz

Smrkové šišky, choroše, pomerančová kůra, skořápky z vlašských ořechů anebo třeba pecky v meruněk a broskví. Takovou podobu mají testované přírodní materiály, které se staly předmětem výzkumu IEI.

Podílíme se tak na hledání efektivnějších, jednodušších a hlavně levnějších metod, které by bylo možné pro čištění vod využít i v průmyslu,“ říká Mgr. Eva Pertile, Ph.D., vedoucí výzkumu. Doposud byla prozkoumána celá řada nízkonákladových, hojně se vyskytujících materiálů, s různou úrovní dosažené efektivity přečištění.

Spolu s kolegy pak v laboratořích zjišťuje, jak se tyto materiály vypořádají s odstraněním síranů, manganu, železa a mědi z vodných roztoků. Využití by tato metoda nalezla v úpravě vody z ČOV, ale také při přečišťování důlních a podpovrchových vod z průmyslu. Tým IEI se problematikou odstranění šestimocného chromu i ostatních znečišťujících látek z vody zabývá více než 7 let.

„Cílem bylo najít co možná nejvhodnější biosorbenty pro danou znečišťující látku. Jako nejvýhodnější se pro statický systém, jeví skořápky vlašského ořechu, dřevokazná houba choroš a směs šišek, které jsou v současné době již testovány v tzv. dynamickém systému, tedy v kolonách s průtokem, které jsou pro využití v praxi přijatelnější,“ popisuje Pertile.

V praxi je možné je biosorbenty použít pro úpravu velkého objemu odpadní vody s nízkou koncentrací kovů, kde bývají již běžné technologie často neúčinné. Tým z IEI považuje biosorpci za velmi nadějnou metodu, která brzy najde široké uplatnění.

VSB.cz

2 komentáře: „Biosorbenty: Čištění vody přírodními prostředky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *