Obnovitelné zdroje budou do dvou let o 40 % levnější

Zpráva nesoucí titul „Cena výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů v roce 2014“, kterou uveřejnila Mezinárodní agentura pro obnovitelné energie (IRENA), předpovídá, že v následujících dvou letech budeme svědky poklesu cen obnovitelných zdrojů energie až o 40 %. Odkud se tyto optimistické odhady, které zazněly i na konferenci v Abu Dhabi, berou?

První britská plovoucí solární farma nedaleko Berkshire. Zdroj: UK Floating Solar
První britská plovoucí solární farma nedaleko Berkshire. Zdroj: UK Floating Solar

Pokles ceny solární energie o 40 %, a pro energetické zhodnocení biomasy, hydroelektrárny, geotermální zdroje a příbřežní elektrárny alespoň takový pokles ceny, že tyto zdroje učiní konkurenceschopné vůči fosilním zdrojům první generace. Zní to velmi pozitivně, až je to téměř k neuvěření.

Jistě, v posledních letech jsme byli několikrát u toho, když se skokově (o 25%) měnila cena OZE v zahraničí, ale předpokládaný pokles o 40 %? Zpráva čerpá především z dat publikovaných Deutsche Bank, která vývoj evropského i světového trhu pečlivě sleduje. Němečtí bankéři předpokládají, že parita sítě na solárních trzích v roce 2017 dosáhne 80 %.

Vychází přitom z aktuálních dat, tak i srovnání dlouhodobého vývoje trendů. Na základě těchto zdrojů informací pak předkládá vlastní srovnání předpokládaného scénáře. Nebude to sice tak slavné, jako mezi lety 2010-2014, kdy cena domácích uživatelských solárně-fotovoltaických řešení poklesla za sledované období o 50 – 75 %, přesto se cena přiblíží hranici 0,08 $ za vyrobenou kilowatthodinu.

Ostatně, v řadě zemí (Francie, Německo, Austrálie) je v současnosti cena elektřiny vyrobené v domácích střešních elektrárnách nižší, než cena elektřiny ze sítě. I tyto ceny ale budou v dalších letech klesat. Dalším významným zdrojem dat a informací pro zprávu byla srovnávací databáze Renew Economy. Ta se týká především ne-solárních alternativních zdrojů energie.

„Průměrná cena energie získané z větrných elektráren se pohybuje od 0,06 $/ kWh v Číně a Asii, po 0,09 $/ kWh v Africe. Severní Amerika má rovněž řadu projektů větrné energetiky, které jsou schopné obstát v konkurenci s jinými, konvenčními zdroji, a průměrnou cenou 0,07 $/ kWh jsou neméně atraktivní,“ píše IRENA v kapitole o vývoji cen dalších čistých zdrojů energie.

Slibná do dalších let má být ale i geotermální energie či biomasa. Takové závěry se ne každému posluchači konference, zvláště pak těm z pořadatelských Spojených arabských emirátů, líbí.

Jak ale podotýká Adnan Amin, vedoucí agentury IRENA: „Právě teď, kdy je ropa zásadním prvkem ekonomiky naší země (tj. Emirátů), je zapotřebí tyto informace slyšet. Ještě nikdy totiž nebylo tak snadné vyvarovat se negativních důsledků klimatických změn, ještě nikdy tu nebylo tak dostupné, efektivní a levné řešení, které spolu s tvorbou energie poskytuje i pracovní místa a stabilizaci ekonomiky, jako nyní, s obnovitelnými zdroji energie.“

5 komentářů: „Obnovitelné zdroje budou do dvou let o 40 % levnější

  • 12. 2. 2015 (10.58)
    Trvalý odkaz

    Teď se ČEZku připojují nedotované fotovoltaiky na klíč za 25 až 35 tisíc Kč s DPH za 1kW. Do výkonu 100kW. Ty větší a levnější blokuje MOP nutností autorizace kterou nikomu nechce dát. Bojí se že jim v síti a na „trhu“ nezůstane místo pro chystaný dotovaný jaderný tunel.
    Už tak je absurdní že ERÚ stále navyšuje dotace do znehodnocování biomasy a uhlí v nízkoúčinných kotlích ČEZu.
    Pokud cena ještě klesne o 40% tak to bude 15 – 21 tisíc Kč s DPH za 1kW.
    Šance tu je:
    http://www.solarninovinky.cz/?zpravy/2015021203/first-solar-dosahl-novy-rekord-v-ucinnosti-tenkostennych-panelu

    Ale v tom případě se většina investorů na přípojení do sítě a obstrukce ČEZkého MOP a ERÚ vyprdnou a půjdou do ostrovů se zálohou sítí nebo plynovou kogeneračkou. Zvláště když se cena silové energie zvedne na požadovaných jaderných 100euro/MWh. A ještě k tomu zůstanou sankce za výrobu a spotřebu vlastní energie, jak si ERÚ s MOP plánují:
    http://ekonomika.idnes.cz/pro-male-obnovitelne-zdroje-nebude-potreba-licence-f81-/ekonomika.aspx?c=A150210_174520_ekonomika_ozr#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=top6

    Prodávat do sítě za 0,7Kč/kWh se vyplatí jen provozovateli jaderných elektráren které byly postaveny z veřejných financí a který za nic neručí a o palivo a odpadky se mu stará stát.

    Reagovat
    • 12. 2. 2015 (14.36)
      Trvalý odkaz

      Přemýšlím jestli to nebyl záměr u nás s tou dlouhodobě přemrštěnou cenou, aby se mohli proti OZE lidé mohli snáze poštvat a za následné situace aby se lépe prosazovala některá „opatření,“ pro ČEZ.

      Možná že v tom jistou roli hraje snaha si kompenzovat ztráty z nepodařené balkánské anabáze.

      Reagovat
      • 12. 2. 2015 (22.15)
        Trvalý odkaz

        Záměr byl narejžovat co nejvíc pro elitní skupinku. Tohle je side efekt, který se jim opět hodí.

        Reagovat
        • 12. 2. 2015 (23.05)
          Trvalý odkaz

          Možná to bylo plánované, zase se mi nezdá že by tolik velkých hráčů bylo ve FVE, ale je to už nějaký pátek co jsem dělal soupis všech moravských FVE a zase tolik velkých jsem tam nenašel, pravda tehdy v republice bylo kolem 1000MW ve FVE.

          Zdá se že v ČR není prostě pro lidi, kteří by chtěli něco změnit místo. Podíváme-li se do jiných zemí, tam se jede na doraz, OZE, nebo někde frakování, ropné písky, byť ty dvě věci jsou svinstvo, dalo se začít podnikat, tady by to opět bylo jen pro vyvolené. Místo toho abychom nechali vést VVN DC (či AC) kabel do Bavorska přes nás a zajistili si tak přítup, jako platby, k levné energii, raději budeme stavět Phase-shift transformátory a těžit uhlí a štapit atomy.

          Vím že i v USA se někde proti OZE již staví firmy, nebo i v Japonsku co jsem četl, bylo to i zde, ale pořád to není tak jako v naší republice. Jsem ochoten strčit ruku do ohně za to že jestli by se takový jakýsi trend rozšířil najdou lidé způsob jak jej obejít. Nedivil bych se kdyby kvůli tomu roztahali i nové dráty. Takových 40Hz, či 30Hz by nebyl problém ani pro dvojfrekvenční elektrárny s klasickými generátory, vlastně jedna by na 40Hz měla pracovat dodnes. Vychází to celkem pěkně, byť by dnes byly použity polovodičové měniče.

          Mám jen strach torchu jak to dopadne s nepěknými zákony, které se snaží, třeba o internetu, prosadit Obamaova administrativa, tam by totiž mohly pod rouškou rovnosti být zaneseny prvky tak neblaze známé z našeho a evropského práva.

          Když jsem to nakousl, ten rozdíl ČR a svět, tak si vzpomínám na příběh který jsem slyšel, o člověku který byl někdy v polovině 90. let v USA. Chtěl telefonovat domů, tak ten američan, u kterého byl, nějaký jeho známý, nebo co, že mu vytočí číslo, takže přes spojovatelku zavolal číslo, ale to se nespojilo, oznámil to spojovatelce. No tak A. říká Č. že se to nespojilo, ten se jej ptá co mu je dlužen. A že nic, protože se to nebude účtovat. Na to Č. říká že přece by klidně mohl ten hovor uskutečnit a až druhá strana zavěsí říct spojovatelce že se neuskutečnil a neúčtovalo by se to. Američan několik minut nechápal proč.

          Pokud lidi myslí takto, netvrdím že v USA takoví lidé nejsou, píšťalky na frekvencích na kterých si pískaly ústředny informace tam dělali, ale určitě se tam nejedná podle hesla kdo nekrade (neškube ostatní) okrádá rodinu. Ano jejich systém je založen jinak, není také zcela spravedlivý, ale je otázkou, jestli náš přístup pro pár vyvolených exclude ostatní a ty oškubat. A jejich: vyšichni se snaží vydělat, máme vyvolené, ale no A? Snaž se (byť to může být také problém občas, půjčky to NINJAs) a možná se bude dařit, méně regulací je více. Tak mne napadá jestli to evropské nadávání na USA není z části i závist.

          Reagovat
  • 11. 2. 2015 (22.30)
    Trvalý odkaz

    o 40% lacnejsie? Co sa jednej babke prisnilo, to sa redaktorovi vy…one…

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *