Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
10. 6. 2014 v rubrice Životní prostředí

Tým odborníků z Institutu environmentálního inženýrství (IEI) Hornicko-geologické fakulty VŠB-Technické univerzity Ostrava testuje, jak s využitím běžných přírodních materiálů přečišťovat odpadní vody. Hlavní výhodou těchto bio-sorbentů je, že dokáží bez náročné úpravy a zbytečných nákladů s vysokou účinností a poměrně rychle oddělit rozpuštěné kovové ionty.

Pecky, jeden z možných alternativních přírodních materiálů, určených k přečišťování vody. Zdroj: peckyzpecky.cz

Pecky, jeden z možných alternativních přírodních materiálů, určených k přečišťování vody. Zdroj: peckyzpecky.cz

Smrkové šišky, choroše, pomerančová kůra, skořápky z vlašských ořechů anebo třeba pecky v meruněk a broskví. Takovou podobu mají testované přírodní materiály, které se staly předmětem výzkumu IEI.

Podílíme se tak na hledání efektivnějších, jednodušších a hlavně levnějších metod, které by bylo možné pro čištění vod využít i v průmyslu,“ říká Mgr. Eva Pertile, Ph.D., vedoucí výzkumu. Doposud byla prozkoumána celá řada nízkonákladových, hojně se vyskytujících materiálů, s různou úrovní dosažené efektivity přečištění.

Spolu s kolegy pak v laboratořích zjišťuje, jak se tyto materiály vypořádají s odstraněním síranů, manganu, železa a mědi z vodných roztoků. Využití by tato metoda nalezla v úpravě vody z ČOV, ale také při přečišťování důlních a podpovrchových vod z průmyslu. Tým IEI se problematikou odstranění šestimocného chromu i ostatních znečišťujících látek z vody zabývá více než 7 let.

„Cílem bylo najít co možná nejvhodnější biosorbenty pro danou znečišťující látku. Jako nejvýhodnější se pro statický systém, jeví skořápky vlašského ořechu, dřevokazná houba choroš a směs šišek, které jsou v současné době již testovány v tzv. dynamickém systému, tedy v kolonách s průtokem, které jsou pro využití v praxi přijatelnější,“ popisuje Pertile.

V praxi je možné je biosorbenty použít pro úpravu velkého objemu odpadní vody s nízkou koncentrací kovů, kde bývají již běžné technologie často neúčinné. Tým z IEI považuje biosorpci za velmi nadějnou metodu, která brzy najde široké uplatnění.

VSB.cz
 Radomír Dohnal
Diskuse
  1. Iva:

    Čistička je skvělým řešením. Dnes už se vyrábí i domácí čistírny odpadních vod, které jsou cenově přijatelné:

    http://www.cistickaodpadnichvod.cz/cisticka

  2. Iva:

    Čistička je skvělým řešením. Dnes už se vyrábí i domácí čistírny odpadních vod, které jsou cenově přijatelné:

    <a href="http://www.cistickaodpadnichvod.cz/cisticka

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz