Nezávislý ekodům budoucnosti
List Wall Street Journal se rozhodl oslovit čtyři velmi známé architekty s jednoduchým zadáním. Měli navrhnout „zelený dům budoucnosti„, stejně se jmenoval i výsledný článek autora Alexe Frangose. Jedním z návrhů byl i tzv. „Edible House“ („Jedlý dům“) losangelské kanceláře Rios Clementi Hale.
Jeho základem jsou tři montované kontejnery postavené na sebe. Domy z předem vyrobených kontejnerů začínají být čím dál tím populárnější. Dají se vyrobit i postavit rychle, levně, navíc s menším ekologickým otiskem. Tři kontejnery postavené na sebe zabírají významně méně místa (půdy) než pokud je postavíme např. vedle sebe. Třípatrový „jedlý dům“ má kuchyň a obývací pokoj ve spodním patře, ložnice v prostředním a pracovnu či kancelář ve vrchním.
Na střeše domu jsou umístěny vertikální větrné turbíny, svrchní kontejner navíc překrývají solární panely. Fotovoltaika slouží k výrobě energie, ale zároveň ke stínění. Plochá střecha je pokryta vypařovacím jezírkem, které slouží jako chlazení celého domu. Dveře po stranách zajišťují ventilaci. Zdaleka nejdůležitější součástí celého domu je ale hydroponická „pokrývka“ přední části. Živá zeď zeleně nejen že slouží jako izolace, ale navíc na ní lze pěstovat vlastní čerstvé potraviny, které jsou zavlažovány sesbíranou dešťovou vodou. Není nad to utrhnout si ke snídani čerstvé rajče! Úžasný návrh Rios Clementi Hale Studios přináší pohled do budoucnosti, ve které jsou domy soběstačné nejen energeticky, ale částečně také co se týká produkce potravin.