IBM: jak se změní města během dalších pěti let?

Klimatická konference v Kodani se nakonec ukázala být přesně tak velkým propadákem, jak velkým byla divadlem pro veřejnost. Nedohodlo se v podstatě vůbec nic, ukázalo se, že na Evropu velmoci jako Spojené státy, Čína i Indie doslova kašlou a nějaká Evropská unie je každému mimo samotnou EU prakticky ukradená. A teď nám IBM slibuje cestu ke krásné, „chytré“ totalitě. Možná je to přehnané a jen tu kážu levičácké bludy, ale instruktážní video a tisková zpráva o pěti hlavních změnách, kterými světové metropole projdou během následujících pěti let, přeci jen trochu té úzkosti vzbuzuje. Když z ničeho jiného, tak prapodivného světonázoru marketerů z IBM. pokračování…


Všechno to začíná docela pěkně a slibně. Automobily včetně městských autobusů a popelářských vozů budou jezdit na elektřinu. Dosáhnou s ní podle IBM dojezdu mezi 500 až 800 km (přitom dnešní elektromobily zvládají od 80 do 160 km). Zní to přehnaně, ale proč ne. Dobíjení bude probíhat ve veřejných dobíjecích stanicích připojených na chytré rozvodné sítě a získávající energie z obnovitelných zdrojů energie.

Města využijí matematických softwarových nástrojů, které dokáží částečně předvídat propuknutí epidemií a dokáží sama přijímat ta správná opatření k zabránení jejich šíření. Energetické a zásobovací sítě budou protkány senzory, které upozorní například na děravé vodní trubky a podobně. Dešťová voda se bude recyklovat.

Chytré šetrné budovy se stanou živými organismy, které dokáží sledovat svou vlastní spotřebu, dokáží si vyrobit energii a připůsobit se novým podmínkám. Až potud to zní docela dobře. Jenže proč by měly budovy mít možnost sledovat pohyb svých obyvatel? Aby podle toho regulovaly teplotu v místnostech?

Co už zní doopravdy divně je systém „preventivní bezpečnosti“. Kamery na ulicích budou sledovat lidi a pomocí pokročilého softwaru pro rozpoznávání obličejů propojeného na mnoho s nejrůznějšími databázemi (a vlastně by stačil i pouhý Facebook) budou samy předvídat možný zločin ještě předtím, než bude vůbec spáchán! IBM se tímhle doopravdy chlubí v jednom ze svých videí.

Chytřejší planeta od IBM? Děkujeme, ale jen „vocaď pocaď“. Není divu, že video se na YouTube setkalo s takovými reakcemi jako „Díky IBM za obvyklé pitomé žvásty. Ale máte tam pěkné animace :)“ nebo „1984 je tady! Chci být zatčen za myšlenkový zločin!“, případně „To jsou ty nejnesmyslnější předpovědi co jsem kdy viděl“. Možná bylo cílem videa pouze otestovat si veřejné mínění. Možná IBM jen maluje svou fikci o městěch budoucnosti. A možná ne.

zdroj: IBM
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.