Američané vyrábějí cihly ze stlačené zeminy

Skrývka nadložní vrstvy zeminy, která se zajišťuje v místě plánované výstavby, je ve své podstatě noční můrou všech developerů. Za nákladní vozy, které rozváží bahno ulicemi, vás prostě nikdo nepochválí.

„Už žádné stavební odpady. Stavba může vznikat z materiálů přítomných na místě.“ Zdroj: Watershed.com
„Už žádné stavební odpady. Stavba může vznikat z materiálů přítomných na místě.“ Zdroj: Watershed.com

A platit poplatky za její ukládání navyšuje náklady celého stavebního procesu. Kalifornská společnost Watershed Materials však svým novým vynálezem celou problematiku manipulace se zeminou nečekaným způsobem řeší.

Odebraná hlína v podání Watershed Materials v zásadě neopustí stavební parcelu. Jak je to možné? S pomocí jejich stavební jednotky CMU (concrete masonry unit) se totiž zemina přímo v areálu staveniště mění na stavební materiál.

Užitá metoda velmi elegantně řeší problém skrývky zeminy, ekologického stavebního materiálu i minimalizace pojezdů nákladními auty.

Watershed Materials o sobě už dříve dali vědět originálními nápady. Úspěch na poli stavebních inovací slavili například s geopolymery, coby doplňku klasických cihel a betonových překladů.

S jednotkou CMU ale míří ještě dál. Přímo na stavební ploše se teď s pomocí zmíněného zařízení rodí nové cihly ze stlačené zeminy.

CMU je schopna vyvinout ve svých ocelových ramenech tlak až 250 tun na jednotku plochy, takže výsledné vytlačené bloky skutečně drží pohromadě. Model provozu CMU založený na užití ultra-vysokého tlaku napodobuje přírodní proces litifikace, tedy přeměny nezpevněné usazeniny v pevnou a soudržnou horninu.

Zkušební zařízení, momentálně testované v laboratořích v Napa, dokáže vyrobit jednu „cihlu“ každých patnáct vteřin. Přitom snižuje spotřebu cementu na stavbě o 50 %, což výrazně snižuje emisní bilanci celého stavebního záměru.

A vzhledem k tomu, že právě cement je příčinou toho, proč se stavební průmysl podílí 6 % na globálních emisích oxidu uhličitého, hodí se každé zlepšení.

WatershedMaterials.com

3 komentáře: „Američané vyrábějí cihly ze stlačené zeminy

 • 21. 9. 2016 (8.18)
  Trvalý odkaz

  Jaký je tlak 250 tun na jednotku plochy ? Malý, nebo velký ? Podle toho, co se bude brát za jednotku plochy. Může to být třeba cm2, m2, nebo km2.

  Reagovat
 • 20. 9. 2016 (9.50)
  Trvalý odkaz

  A co krtci taky se mění v cihly :-)
  A teď vážně, každá hlína asi nebude vhodná. Co takové jílovité půdy.
  Ještě se nabízí otázka co to udělá když se cihla namočí povodně a tak.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *