Zahrada v nemocnici pomáhá pacientům i lidem z města

Nemocnice není hotel. Léčíme se tam, protože musíme, nikoliv proto, že bychom chtěli. I přesto v nás zanechává nemocniční strava hluboký dojem, který rozhodně není pozitivní.

„Nemocnice je o zdraví, a k tomu přece zdravá výživa patří.“ Zdroj: CommonGround
„Nemocnice je o zdraví, a k tomu přece zdravá výživa patří.“ Zdroj: CommonGround

Od základů se to rozhodli změnit v nemocnici Eskenazi Health Hospital v městě Indianapolis. Ne, že by tu snad začali prvoplánově vařit chutněji, ale suroviny pro výrobu jídel si z valné části pěstují sami, na vlastní střeše.

Střešní zahrady si zvolna hledají cestu do velkých měst, ale zdaleka ne každý má možnost už od startu pracovat od začátku s plochou 460 m2. Právě tolik místa zabírá nová zahrada, který vyrostla na střeše nemocnice v Indianapolisu.

Součástí pěstebního komplexu se stalo i částečně otevřené nemocniční nádvoří na zemi, takže se celková plocha osázená hospodářskými plodinami blíží jednomu tisíci metrů čtverečních.

Možná si kladete otázku, jestli nemocniční personál nemá nic lepšího na práci než okopávat záhonky. Nemocniční stafáž ale vidí v zahradě jasné poselství: vztah mezi zdravou výživou a zdravím je zřetelně nalinkovaný.

A tuto zprávu teď prakticky předávají všem (dobrovolným i nedobrovolným) návštěvníkům nemocnice. Do údržby pozemků se ve volném čase nezapojuje jen vybraný personál, ale i pacienti, jejichž zdravotní stav takovou aktivitu povoluje.

Pod dozorem několika zahradníků se tak práce mezi malinkými záhonky stává novou metodou rehabilitace. A podle zpráv lékařů má zeleň za okny výrazný psychologický efekt na léčené. Eskenaziho nemocnice v Indianopolisu se řadí mezi nejstarší zařízení svého druhu na americkém kontinentu.

Funguje tu už od roku 1859, a za tu dobu si vydobyla čestné postavení mezi kvalitními lékařskými zařízeními, které se nebojí inovací. S projektem střešní zahrady by si ale sama neporadila. Přeci jen, nemocniční manažeři jsou zvyklí na trochu jinou práci.

Proto se o celou realizaci postaral tým tří architektonicko-designérských studií. Za Common Ground vedl práce David Rubin, o „vodu v projektu“, včetně dvou fontán, se postaralo studio Fluidity a experti z Diller Scofidio Renfro zajistili tvorbu nápaditých převislých skulptur pro popínavé rostliny.

Výsledkem je zahrada, která léčí, pomáhá a chutná. Navíc se tu mohou místní lidé bezplatně vzdělávat v praxi městského zemědělství.

¨

land-collective.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *