Americký Asheville otevírá školu městského farmaření

V epicentru zájmu městských zahrádkářů stojí severokarolínské město Asheville. Odtud po dlouhá léta proudila do celé Ameriky záplava studijní literatury, návodů, receptů. Letos se bašta městských zahrádkářů, balkónových pěstitelů zeleniny, amatérských včelařů a ovocnářských předzahrádek rozhodla svou „pověst“ pojistit. Otevírají oficiálně první ročník „Školy městského farmaření“.

Díky škole v Asheville přestává být městské zemědělství jen záležitostí nadšenců, a začíná se profesionalizovat. Zdroj: Asheville.org
Díky škole v Asheville přestává být městské zemědělství jen záležitostí nadšenců, a začíná se profesionalizovat. Zdroj: Asheville.org

Workshopy, praktické práce a zhodnocení mnohaletých zkušeností desítek zahrádkářů a nadšenců. Prostě takový český Receptář na americký způsob, zhuštěný do 730 hodin výuky a doprovázený více než stovkou instruktorů.

Vzdělávací program je velmi rozsáhlý, a snaží se maximálně vyjít vstříc jednotlivým frekventantům. Možné je absolvovat „denní formu studia“, která zabere pětadvacet týdnů, anebo „distanční“, která má podobu víkendových školení.

Tato forma vzdělávání není zacílena na určitou skupinu, ale otevírá se všem věkovým kategoriím. Podstatné je jen mít ten zápal a nadšení, kterým ale oplývají všichni zahrádkářští kutilové.

Permakultura hrou

Přednášky jsou koncipovány s ohledem na jednotlivá témata – komunitní zahrady, zelené dvorky škol, řetězec „domácí farma-restaurace“, poživatelné městské parky, zelenina z kostelní předzahrádky, spolupráce s potravinářskými organizacemi.

Akreditovaný kurz se bude odehrávat na pětadvaceti zahradách po celém Asheville. Uchazeči o studium se mohou těšit na zelenou třídu, výlety do přírody za inspirací, exkurze do skleníků zahrádkářů i praktickou práci na městských zahrádkách.

Přírodověda pro pokročilé i začátečníky

Dozví se něco o ročních obdobích (pochopitelně, z hlediska vhodnosti výsadby a životních cyklů rostlin), úrodnosti půdy, procesu kompostování, byodinamice, pěstování hydroponických kultur, pěstění a zpracování léčivých bylinek, včelaření, kvašení, permakultuře, lesních zahrádkách, uchovávání plodů zemědělské práce, sklizni semen a prý ještě mnohem více.

Hlavní cíle, jichž chce Škola městského farmaření dosáhnout, je naučit studenty jak spravovat svou zahrádku, maximalizovat úrodu, udržet rozmanitou produkci a dodržet všechny legislativní nařízení a opatření.

První ročník se bude zahajovat letos v květnu, a třída se otevře pro prvních deset studentů. Pokud by někdo měl pocit, že „Receptářová škola“ je podřadným druhem vzdělání, je dobré zmínit, že jen zápisné přijde na 4900 dolarů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *