Levnější stavba větrných elektráren

Stavba má jeden důležitý ukazatel, které určuje, jak moc bude elektrárna vyrábět – výšku. Čím vyšší větrnou elektrárnu postavíme, tím víc energie bude produkovat. Má to na svědomí prostý fakt, že ve vyšších hladinách nad povrchem vane silnější vítr, který má schopnost rychleji roztáčet lopatky turbíny. Avšak vyšší větrná elektrárna přináší větší náklady na stavbu. Existuje řešení jak z toho ven?  
větrná elektrárna

Cenu větrné elektrárny, kromě samotné konstrukce, neúměrně zvyšuje také potřebného vybavení pro stavbu samotné elektrárny. Odhaduje se, že jen pro transport montážního jeřábu pro stavbu velké větrné elektrárny je potřeba 36 .

Kromě toho, velikost nákladních aut nám svazuje ruce v možnosti stavět větrné elektrárny na méně přístupných místech. Je to proto, že nákladní auta samozřejmě potřebují kvalitní a široké silnice, které vedou prakticky až na místo stavby.

Slibované řešení by mohl představovat nový zvedací systém nazvaný Hi-Jack od americké firmy Wind Tower Systems.

Zvedací systém Hi-Jack představuje lehký a kompaktní jeřáb, který se posouvá po konstrukci větrné elektrárny zároveň s tím, jak elektrárna roste.

Díky lehkosti a kompaktnosti společnost uvádí, že je zapotřebí pouze 6 nákladních vozidel, jež jsou k dopravě zvedacího systému Hi-Jack. Což společně s celkově nižšími logistickými náklady na stavbu jeřábu snižuje cenu větrné elektrárny údajně až o 12 %.

Výhodou jeřábu je také jeho schopnost být zanechán na místě stavby větrné elektrárny, kde může v budoucnu posloužit k servisní údržbě elektrárny nebo k případným opravám, což dále snižuje cenu budoucích nákladů na provoz elektrárny. Samozřejmě pokud ušetřená cena bude menší než cena samotného jeřábu zanechaného na místě stavby.

Clean Technica

Jeden myslel na “Levnější stavba větrných elektráren

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *