Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
27. 12. 2010 v rubrice Větrná energie

nám vyrábějí čistou . Můžou ale pomáhat i jinak? Tým vědců z amerického ministerstva a University of Colorado přišel na to, že můžou. Na výročním zasedání Americké geofyzikální unie představili studii, dokazující pozitivní symbiózu a ležících ve stejné oblasti.  
Větrné elektrárny v lánu obilí

se zaměřil na vliv turbulentního proudění, které generují listy turbíny. Díky moderní technice dokázali vědci měřit velikost a rozsah proudění. V návaznosti na to porovnávali parametry jako vlhkost, a množství CO2 v okolí . Z těchto měření nabyli přesvědčení, že turbulentní proudění vylepšuje zemědělských plodin.

Např. během velmi horkých dnů rostliny přijímají spoustu ze , a to je nežádoucím způsobem zahřívá. Pokud je v blízkosti větrná elektrárna, její turbulentní proudění urychluje výměnu vzduchu nad rostlinami a přispívá k rychlejšímu odvodu tepla. Tím zůstávají rostliny ve velmi teplých dnech o něco chladnější, což je žádoucí.

Naopak při studenějších nocích turbíny čeří vzduch nad rostlinami a udržují teplotu okolo rostlin na vyšší úrovni.

„V tomto případě bude efekt turbíny nejlepší na jaře a na podzim, protože teplejší mikroklima pomáhá předcházet nepříznivým vlivům prvních mrazíků. Větrné turbíny by tak mohly rozšířit vegetační období rostlin.“ Dr. Takle

rovněž zkoumali vzájemnou závislost turbulentního proudění a vlhkosti. Zjistili, že proudění má schopnost „vysušovat“ vlhkost, která se na rostlinách začíná usazovat v pozdních odpoledních hodinách. Je to užitečné, neboť vlhkost je ideální prostředí pro množení plísní a hub.

To ale není vše, co vědci zjistili. Turbulentní proudění může dokonce pomoci rostlinám jako kukuřice nebo sója, snadněji získávat CO2 z atmosféry. Zvýšený příjem CO2 pak umožní rostlinám rychleji provádět .

Vše, co zde bylo uvedeno, není jen domněnka vědců. Poznatky vycházejí z dlouhodobých zkušeností z používání zemědělských větrolamů, které lomí silný vítr na polích.

Co říct závěrem? Doufejme, že podobné zprávy přesvědčí i poslední pochybovače o užitečnosti výstavby větrných elektráren.

 Jan Grohmann
Diskuse
 1. miro novak:

  Fanda, z metra stvorcoveho ziskaš v prípade fotovoltaiky cca 200 W, v prípade veternych turbin cca 800 W. Ak niekde šialene svieti slnko a vobec nefuka, je fotovoltaika lepsia. Teda ak uz je ekonomicky rentabilná – o čom si bez dotacii možeme ešte dlhú dobu nechať snívať.

  peace … miro novak

 2. eko_hunter:

  jen by mne zajímalo, jak zvyšují tu teplotu za chladných nocí. To tam mají přímotopy? :-D

 3. Fanda:

  Ja myslim, ze pre USA ma daleko lepsi vplyv na pocasie stavanie solarnych panelov v Mohawskej pusti, ako veternych elektrarni.

 4. cnemo:

  No, znal jsem jednoho vědátora, který svítil kravám do koryta právě červeným světlem a ony, chuděrky barvoslepé, líp žraly:)

  Větrné elektrárny v našich podmínkách jsou ekologický a ekonomický zločin.

 5. miro novak:

  Ešte by som rád dodal, že o vplyve veterných turbín niet pochýb, len by som bol veľmi opatrný dávať týmto vplyvom znamienko Pozitívny. Prečo?
  – Vplyv hub a pliesní na kultúry je význačný, neviete ale, ktoré z nich sú (taktiež) v kategórii žiadúce a ktoré nežiadúce. Napríklad mnohe odrody hroznového vína sú existečne závislé na prítomnosti hub a plesní.
  – Vplyv vysúšania plodín by Vám s radosťou „otĺklol o hlavu“ 9 z 10 včelárov. Včela totiž potrebuje k zberu nektáru prirodzenú vlhkosť.

  Peace … miro novak

 6. miro novak:

  Vplyv klasických vetrolamov v podobe statných stromov je zjavný aj bez vedeckého výskumu. Stačí sa pozrieť z ihriska v našej obci na roľu nad ihriskom. Vplyv je tam taký, že po niektoré roky musia časť úrody v blískosti miestneho parku zberať neskôr. Ale ďaleko viac som naklonený vplyvu tienenia slnka, než miešaniu vzduchu vplyvom turbulencií. Nehľadiac na to, že k difúzii plynov (najmä spomínaný CO2) dochádza aj bez mechanických podnetov.

  K Vašej poznámke o meraní pred spustením turbíny: Merať sa dá aj potom. Stačí porovnať výnos v okruhu turbíny a výnos mimo bezprostrednú blízkosť. Ale o tom som už písal, pravda?

  Peace … miro novak

 7. Jan Grohmann:

  Dobrý den
  Dle originálního článku je výzkum teprve na počátku. Aby potvrdili správnost svých závěru, museli by nějakým způsobem změřit výnos před spuštěním větrné elektrárny a po spuštění.
  Jinak v článku se píše, že vycházeli ze zkušeností z používaní zemědělských větrolamů. Podle nich je větrná elektrárna něco jako „jen“ větší zemědělský větrolam.

 8. miro novak:

  Ufff, tak vedci nadobudli presvedčenie, citujem: „Z těchto měření nabyli přesvědčení, že turbulentní proudění vylepšuje mikroklima zemědělských plodin“. To som nevedel, že k vedeckej práci stačí nadobudnúť presvedčenie. Dôkazy nič? Napríklad, že v bezprostrednej blízkosti veternej turbíny majú plodiny jednoznačne vyšší výnos než vo vzdialenejšej časti? Chcel by som byť platený za nadobudnutie presvedčenia.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz