Vláda snížila dotace pro solární elektrárny

solární elektrárny - pokles dotací prožívají v posledním roce či dvou v obrovský boom. Podle Energetického regulačního úřadu k 1. listopadu 2009 fungovalo v celé ČR celkem 3 136 s celkovým instalovaným výkonem 133,5 MW. Do konce roku se přitom má toto číslo stoupnout až na 250 MW, což je čtvrtina výkonu jednoho bloku Temelín. Ostatně, aktuálně spustil svou i samotný .

Za neutuchající boom může především štedrá podpora ze strany státu. Ten si však uvědomil, že podpora pro byla nastavena nerovnovážně. Zatímco pokrývá 7% celkové výroby z OZ, spolyká kolem 40% prostředků. Proto vláda aktuálně schválila, že od roku 2011 bude moct ERU snižovat výkupní ceny solární energie o více než 5% ročně.

Do roku 2020 by Česko podle návrhu Evropské komise mělo zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě energií až na 13 procent. Mezi obnovitelné zdroje se počítá vedle solární energie a biomasy také vodní či větrná energie. Podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě elektřiny byl však loni jen 5,19 %. Podle NKÚ v České republice v současné době chybí odlišení podpor jednotlivých typů obnovitelných zdrojů. Jsou totiž podporovány plošně, bez ohledu na jejich potenciál v podmínkách našeho prostředí.

iHNed.cz, Biom.cz, obrázek: ketsangtai.com
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.